Dom w zabudowie bliźniaczej w katowickich Panewnikach. Ma 93 metry kwadratowe.

Dom w zabudowie bliźniaczej w katowickich Panewnikach zaprojektowali architekci z pracowni Kubieniec + Długosz. Układ funkcjonalny domu zakładał wydzielenie piętra jako strefy dla dzieci, z oddzielnymi pokojami i łazienką, natomiast na parterze oprócz strefy dziennej i kuchni przewidzino również sypialnię rodziców. Z przestrzeni kuchni miał być zapewniony wgląd do części dziennej. Oprócz jasno wydzielonego podziału funkcjonalnego, Inwestorom zależało na przytulnej domowej atmosferze i naturalnych, wytrzymałych materiałach, tak by przestrzeń ich domu była przyjaznym miejscem odpoczynku dla całej rodziny.

Na parterze dzięki częściowemu wyburzeniu ścian działowych wiatrołapu udało się otworzyć kuchnię i wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła. Przeszklenie w czarnej ramie stanowi zamknięcie wiatrołapu, a dodatkowo szklane drzwi przesuwne ze szkłem ornamentowym domykają strefę salonu, by zapewnić nieco prywatności kiedy salon pełni funkcję sypialni. Dzięki wprowadzeniu do wnętrz szklanych ścianek udało się we wnętrzu uzyskać wrażenie większej przestrzeni, jednocześnie z wydzieleniem niezbędnych funkcji. Zabudowa kuchenna z wysuwanym dodatkowym blatem pozwala na wygodne użytkowanie kuchni, a dodatkowo jest to też miejsce do spożywania posiłków przez dzieci.

Nieco przewrotnie część kuchni wykonana została w kolorze różowym, natomiast w zestawieniu z ciemniejszym drewnem, złamanymi beżami i bielami całościowo wnętrze charakteryzuje spójność. W strefie salonu wysoka zabudowa drewniana oraz biało-czarny regał stanowią główny trzon do przechowywania, zarówno odzieży, jak i pościeli czy książek i akcesoriów. Także łazienka na parterze, wykończona w stonowanych barwach, z wykończeniami ze stali szczotkowanej daje możliwość relaksu.


Piętro dla dzieci jest nieco inne w charakterze od strefy wspólnej. Odcinamy się kolorystycznie od strefy parteru na poziomie klatki schodowej. Złamane beże na ścianach zastępuje czysta biel, a delikatne odcienie naturalnych kolorów są uzupełnione mocniejszymi kolorami. Tutaj każdy z mieszkańców wybrał wiodący kolor, którym zostały podkreślone drzwi do pokoju, by podkreślić ich indywidualizm. Łazienka chłopców mieści w sobie także zabudowę z pralką i szafą gospodarczą. Pokoje są dopasowane do wieku oraz zainteresowań dzieci.

W całym wnętrzu zastosowane zostało oświetlenie architektoniczne by jak najlepiej oświetlić przestrzeń. Dodatkowo w wybranych miejscach wprowadzone zostały dekoracyjne oprawy, nadające ciekawszego charakteru.

Opis pracowni:

Kubieniec + Długosz – historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był katowicki sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni. “Bliskie są nam wartości tzw. śląskiej szkoły architektury. Staramy skupiać się na problemie, a nie tylko na efektywnych rozwiązaniach. W naszej pracy nie zajmujemy się dekoracją. Jest ona raczej wynikiem podjętych decyzji projektowych. Opracowujemy projekty pod kątem ich funkcjonalności, technicznych możliwości oraz trwałości. O projekcie myślimy kompleksowo; zaczynając od koncepcji a kończąc na nadzorze autorskim oraz sesji zdjęciowej. Współpracujemy ze sprawdzonymi specjalistami i wykonawcami z różnych branż. Cały proces projektowy jest opracowywany wspólnie z klientem, z którym rozmawiamy, konsultujemy i analizujemy różne aspekty i możliwości, starając się zrozumieć jego punkt widzenia i potrzeby. Pracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i z przedstawicielami biznesu czy instytucji publicznych. Pomimo mocnego osadzenia w śląskim krajobrazie projektowym, gdzie modernizm jest częstą inspiracja, staramy się nie trzymać jednej stylistyki, a raczej szukać różnych rozwiązań, odpowiednich dla konkretnych odbiorców. Z jednej strony obserwujemy globalne trendy, a z drugiej patrzymy też na lokalne tradycje. Niektóre nasze projekty cechuje prostota i minimalizm, a inne większa gra formą, fakturą, kolorem. Wszystko to jest wynikiem rozmów, spotkań i konkretnych oczekiwań, na które chcemy odpowiadać.”  – czytamy na stronie internetowej: https://kubieniecdlugosz.com 

O pracowni Kubieniec + Długosz pisaliśmy już niejednokrotnie. Poniżej przykładowe artykuły: 

źródło: Kubieniec + Długosz (https://kubieniecdlugosz.com) / zdjęcia: Janina Tyńska (https://www.facebook.com/janinatynskafotograf)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Katowice | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie