Dom w Zaciszu Leśnym pod Poznaniem. Jest prosty i ekologiczny!

Polska architektura ma się coraz lepiej. Wynika to nie tylko z coraz lepszego gustu Polaków, ale także większej świadomości własnych oczekiwań, a także dzięki doświadczonym architektom, którzy potrafią na te potrzeby odpowiedzieć. Przykładem jest dom w Zaciszu Leśnym pod Poznaniem, który zaprojektowali architekci Łukasz Nowak i Katarzyna Stawarz-Nowak z pracowni trabendo. Zdjęcia wykonali FOTOGRAF-y / Justyna Kwiatkowska + Piotr Folkman. 

Forma budynku powstałego na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego nawiązuje do tradycyjnej wiejskiej zabudowy wielkopolskich wsi. Wzniesiona na styku z naturą, złożona z trzech połączonych ze sobą brył, odzwierciedla czytelny układ funkcjonalny. Bryła frontowa mieści strefę wejściową, kuchnię oraz pomieszczenia gospodarczo-techniczne.

Bryła środkowa to przestrzeń dzienna z widokiem na horyzont wielkopolskich łąk, zaś bryła domykająca, zlokalizowana wgłębi terenu, skrywa prywatną strefę domowników – sypialnie i łazienkę, połączone bezpośrednio z prywatną częścią ogrodu. Dom w Zaciszu Leśnym powstał jako miejsce spotkań wielopokoleniowej rodziny – jest jednokondygnacyjny, otwarty i dostępny. Czerpie ze swojej lokalizacji – otwierając się na otaczającą przestrzeń, chłonie przyrodę i wciąga zieleń do wnętrza.


W budynku zastosowano szereg rozwiązań proekologicznych – gruntową pompę ciepła o modulowanej mocy grzewczej, ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. i z wbudowanym modułem chłodzenia pasywnego. Dodatkowo zainstalowano moduł wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zapewniający podwyższony komfort cieplny w budynku i zwiększający wydajność pompy ciepła. Energia zakumulowana w powietrzu, które wypełnia budynek, może zostać wykorzystana do regeneracji kolektora gruntowego.

Dzięki zastosowanym systemom monitorowania możliwe jest sterowanie układem centralnego ogrzewania i wentylacji z dowolnego miejsca na świecie. W realizacji zadbano o optymalizację parametrów izolacyjnych. Południowe połacie dachów wyposażono w 33 moduły fotowoltaiczne. Na podstawie dotychczasowej eksploatacji można założyć, że instalacja ta całkowicie zabezpieczy roczne, całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną. W efekcie dom w Zaciszu Leśnym jest eksploatacyjnie niemal bezkosztowy. Instalacje sanitarne zrealizowano z wykorzystaniem przydomowej oczyszczalni ścieków, która generuje minimalny wpływ na środowisko naturalne.

Czytaj też: Polska | Poznań | Dom jednorodzinny | Architektura | Ekologia

architektura + wnętrza: trabendo. Łukasz Nowak, Katarzyna Stawarz-Nowak / http://www.trabendo.pl
konstrukcja: Marcin Perz, Dariusz Madura
instalacje: Błażej Zieliński, Tomasz Woźniak
powierzchnia użytkowa: 167 m2
projekt: 2016 / realizacja: 2019
foto: FOTOGRAF-y / Justyna Kwiatkowska + Piotr Folkman