dom z widokiem

Dom w zwykłym miasteczku, z niezwykłym widokiem. Tak mieszkają nasi sąsiedzi

Zbudowali go na nabrzeżu w mieście Znojmo w południowych Czechach. Dom z genialnym widokiem stanął pośród starej zabudowy.

Projekt budynku powstał w pracowni Kuba & Pilař architekti. W sumie jego powierzchnia to 125 m kw. Budynek powstał na pustej działce pomiędzy starymi domami, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Dyja. Nietypowa, stroma działa pozwoliła zaprojektować budynek o kaskadowym założeniu – na szczycie powstał taras, którego boczne części wyłożono kamiennymi murami. Projektanci świetnie wybrnęli z problemu pracy z kłopotliwą bo stromą działką. Uwzględnili jej niewielką szerokość projektując budynek na planie wąskiego prostokąta.

Architekci tak zaprojektowali dom, aby właściciele mogli się cieszyć widokiem na miejski zamek, rotundę świętej Katarzyny i kościół świętego Mikołaja. W sumie powstały tu trzy poziomy, które widoczne są od strony nabrzeża. Co ciekawe, od strony zbocza widoczny jest tylko jeden poziom domu. Można więc odnieść wrażenie, że większa jego część znajduje się “pod ziemią”. Północna część budynku jest nachylona, tworząc spadzisty dach pokryty roślinami. Od przeciwnej strony dach jest płaski, ale również pokryty zielenią. W zielonym dachu wycięte są dwa asymetrycznie rozmieszczone okna – znalazły się tam pokoje dla dzieci.

Wschodnia ściana budynku jest przedłużona i cofnięta. Dzięki temu architekci mogli doświetlić główną sypialnię i korytarz na ostatnim piętrze. Część ta została połączona z zewnętrznym tarasem i ogrodem od strony południowej. Właściciele zyskali też zewnętrzną klatkę schodową, która prowadzi na taras i ogród nad budynkiem.

dom z widokiem


Największe wrażenie robi strefa dzienna. Wyróżnia ją pochyłe okno o szerokości całego pomieszczenia, które kadruje świetny widok na wspomniany już zamek. Poranna kawa z takim krajobrazem za oknem musi wprawiać domowników w dobry nastrój. Wnętrze utrzymane jest w jasnej kolorystyce, dlatego dom z pewnością polubią fani minimalizmu.

Konstrukcja nośna domu wykonana jest z żelbetu i stali. Elewację ozdobiono elementami blachy oraz czarnego aluminium. Wszystkie okna mają aluminiowe ramy, ściana boczna schodów wewnętrznych wykonana została z profilowanego szkła mlecznego. Budynek ogrzewany jest pompą geotermalną i posiada rekuperację.

zdjęcia: BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Mieszkanie | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie