Dom Wedla w Warszawie odzyskuje blask. Przypominamy jego historię

Dom Wedla to modernistyczny budynek mieszkalny, który znajduje się przy ulicy Puławskiej 28. Budynek od kilku lat był remontowany. Właśnie odnowiono elewację od strony podwórka.

Budynek powstał w 1937 roku. Ówcześnie uchodził za bardzo luksusowy. Jego projekt wykonał architekt Juliusz Żórawski, który zaprojektował między innymi budynek Kina Atlantic i Kino Femina. Inwestorem był Jan Wedel, który w budynku zamieszkał.

Modernistyczna kamienica dziś określana jest mianem Domu Wedla. Nazwa pochodzi od pierwszego właściciela. Ten budynek jest jak podręcznik do nauki modernizmu. Zastosowano tu wszystkie zasady architektury Le Corbusiera tj. prześwity w poziomie parteru, płaski dach, fasadę niezależną od konstrukcji pozbawioną ozdób. Mimo funkcjonalistycznej bryły budynek skromnie ozdobiono wewnątrz. Do dziś zachowało się w holu malowidło ścienne Zofii Stryjeńskiej „Taniec góralski”. W sklepie na parterze (niegdyś sprzedającego czekoladę) jest prawdopodobnie kolejne malowidło, ukryte pod warstwą późniejszych przemalowań. Nad wejściem do lokalu znajduje się płaskorzeźba Stanisława Komaszewskiego „Tygrys”.

Gmach ocalał działania podczas II wojny światowej. Niestety w latach 60. XX wieku parter budynku został zabudowany i umieszczono w nim sklepy, a ogród wraz ze znajdującymi się w nim rzeźbami został zniszczony.


Remont elewacji prowadzi wspólnota mieszkaniowa. Ostatnie prace obejmowały elewacje podwórzowe. Ponieważ znajdują się tam aż trzy dziedzińce, remont rozłożono na trzy etapy. Ekipa remontowa skuła wtórny tynk typu „baranek”, odsłoniła oryginalną wyprawę, oczyściła ściany, naprawiła mury, w tym skorodowane, metalowe belki nadproży. Końcowym etapem było uzupełnienie ubytków i nałożenie na całą powierzchnię ścian trójwarstwowego tynku zatartego na gładko, którego wierzchnia warstwa została zabarwiona w masie. Dodatkowo wyremontowane zostały okładziny cokołu z płytek, balustrady i obróbki blacharskie.

Na prace zakończone w 2021 roku wspólnota mieszkaniowa z Puławskiej 28 otrzymała od m.st. Warszawy dotację w wysokości 339 334 zł, co stanowi 40 procent kosztów.

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Historia | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa