Dom wśród brzóz w Poznaniu. Architektom zależało na zachowaniu drzew!

Dom wśród brzóz zrealizowany został na intensywnie zurbanizowanym terenie jednego z poznańskich osiedli mieszkaniowych. Głównymi założeniami projektowymi architektury oraz projektu wnętrz autorstwa Małgorzaty Grabowskiej i Marty Springer z pracowni PRODOM Architektura i Konstrukcja było zapewnienie maksymalnej prywatności użytkownikom domu. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ostateczny kształt rzutu domu, poza oczywistym dążeniem do dopasowania funkcji do oczekiwań użytkowników, była chęć zachowania maksymalnej możliwej ilości drzewostanu zastanego na działce przed rozpoczęciem prac projektowych i budowlanych. Tym samym na etapie projektowym dołożono wielu starań mających na celu zadbanie o dobrostan istniejących drzew przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa zabudowy.

Pod względem projektowym oczekiwania inwestora były jednoznaczne. Inwestor oczekiwał zwartej, minimalistycznej, eleganckiej i trwałej architektury na stałe wpisującej się w miejski charakter osiedla. Z założenia dom miał stanowić miejską enklawę, w której użytkownicy będą mieli zapewnioną maksymalną prywatności. Konsekwencją tych założeń projektowych jest umiejscowienie we frontowej części budynku pomieszczeń technicznych oraz pomieszczeń nie przeznaczone na stały pobyt użytkowników. Część użytkowa domu w całości zlokalizowana została natomiast w głębi działki, zapewniając tym samym oczekiwany komfort użytkowania tych przestrzeni, przy jednoczesnym zastosowaniu dużych przeszkleń stref dziennych domu.                       

 Do wykończenia elewacji w całości zastosowano płytki ceramiczne w wersji long o zmiennym wybarwieniu, dzięki czemu elewacja pomimo zastosowania jednolitego materiału do jej wykonania, jest dynamiczna. Uzupełnieniem elewacji ceramicznej są panele stalowe wykonane z blachy cor-ten użyte do obudowania bramy garażowej i części elewacji frontowej oraz modrzew syberyjski stanowiący wykończenie elewacji w mieszkalnej części domu nadający ciepła i przytulności tej strefie. Całość elewacji zaprojektowano możliwie prosto, bez zbędnych detali. Z założenia jedynymi detalami elewacji są miejsca łączenia się poszczególnych materiałów na elewacji oraz ich wzajemna relacja kolorystyczna i fakturowa. Dzięki takiemu zabiegowi projektowemu budynek prezentuje się minimalistycznie i ponadczasowo.


Strefa wejściowa celowo zaplanowana została w bocznej elewacji domu w sposób dyskretny tak, aby nie determinowała formy frontowej domu. Wejście do domu zaznaczone zostało w bocznej elewacji prostym detalem drewnianego obramowania drzwi wejściowych wpisanego w ceglaną elewację budynku. Taka lokalizacja i forma wejścia do domu pozwoliły również na jednoznaczne oddzielenie pomieszczeń o funkcji mieszkalnej od pomieszczeń technicznych domu. Po przekroczeniu progu domu wzrok użytkownika prowadzony jest w kierunku ogrodu poprzez duże przeszklenie zlokalizowane na przeciwległej ścianie. Dopełnieniem kompozycji osi widokowej strefy wejściowej jest niezwykle efektowny Klonu Palmowy idealnie korespondujący z kolorystyką budynku dzięki intensywnemu wybarwieniu jego liści.

Wnętrza domu zaprojektowano konsekwentnie z głównym założeniem zastosowania materiałów gwarantujących ponadczasowy, minimalistyczny charakter wnętrz oraz jego długotrwałe i komfortowe użytkowanie. Stąd też w większości pomieszczeń domu zaprojektowane zostały różnego rodzaju wykończenia podłóg i ścian przy użyciu naturalnych kamieni, granitów czy też litego drewna. Niezwykle efektownie i elegancko prezentuje się klatka schodowa wykończona naturalnym granitem. Ten sam materiał użyty został również do wykończenia ścian i blatów kuchennych. Konsekwentnym dopełnieniem całości projektu wnętrz są łazienki,  do wykończenia których zastosowano kamień i płytki o ciepłym wybarwieniu w połączeniu z naturalnym drewnem i miedzianymi dodatkami.

Dzięki dużej konsekwencji w działaniu inwestora podczas budowy, udało się zrealizować znaczącą większość założeń poczynionych na etapie projektowym. Poprzez takie działanie całość projektu w efekcie finalnym jest spójna. Dom wśród brzóz w swojej lokalizacji prezentuje się elegancko i z całą pewnością doskonale wpisuje się w miejski charakter osiedla.

Metryka projektu:
projekt: dom wśród brzóz w Poznaniu
architektura: arch. Małgorzata Grabowska, arch. Marta Springer
konstrukcja:  mgr inż. Krzysztof Grabowski
inst. el.: mgr inż. Andrzej Baranowski
inst. sanit.: mgr inż. Waldemar Najdek
ogród: Strefa Zieleni Piotr Drozda
lokalizacja: Poznań

O pracowni:
PRODOM Architektura i Konstrukcja to Pracownia Projektowa od wielu już lat pracująca nad jakościowymi projektami architektonicznymi, głównie w zakresie jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, inwestycji deweloperskich oraz budownictwa modułowego. W stałym składzie zespołu projektowego znajdują się architekt Małgorzata Grabowska, architekt Marta Springer oraz konstruktor Krzysztof Grabowski. Siedziba pracowni mieści się w Kowanówku koło Obornik Wielkopolskich, pracownia świadczy swoje usługi na terenie całego kraju. 

źródło: PRODOM Architektura i Konstrukcja (www.prodom-archikon.pl) / zdjęcia: Adam Manicki (https://pl-pl.facebook.com/fotomanicki/)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Poznań | whiteMAD na Instagramie  | Polscy projektanci