Dom wśród szkockich pól. Wygląda jak nowoczesna farma!

Dom wśród szkockich pól zaprojektowany został przez architektów z pracowni Baillie Baillie Architects. Dom utrzymany w minimalistycznym stylu nawiązującym do zabudowań gospodarskich powstał na zleceni młodej rodziny, która pragnęła uciec od zgiełku miasta. 

Baillie Baillie Architects to pochodząca z Glasgow pracownia architektoniczna, która została zaproszona do współpracy przez prywatnych inwestorów, którzy marzyli o niewielkim domu jednorodzinnym. W ten sposób powstał dom wśród szkockich pól, który swoim wyglądem ma nawiązywać do lokalnych zabudowań gospodarskich.

Architekci zaproponowali stworzenie dwóch niezależnych brył, które połączone zostały przeszklonym łącznikiem. Elewacja domy pokryta została czarnymi, opalanymi deskami, które łączy naturalny kamień pochodzący z lokalnych kamieniołomów. Architekci zwracają uwagę, że wybór kamienia nie był przypadkowy – właścicielom zależało na tym, by dom korzystał z lokalnych materiałów, podobnie jak ma to miejsce w archetypicznych zabudowaniach w okolicy. Właśnie dlatego wybrano kamień z hrabstwa Caithness. Warto dodać, że dach pokryto odzyskanymi łupkami, które są podstawowym materiałem pokrywającym dachy w okolicy.


 “Dom został zaprojektowany tak, aby z czasem mógł się rozwijać i ewoluować wraz z młodą rodziną klientów. Właściciele chcieli mieć dom, w którym z przyjemnością będą spędzać czas który będzie w stanie sprostać zmieniającym się potrzebom powiększającej się rodziny mówi Colin Baillie.

Bryła utworzona z trzech charakterystycznych, ale różnej wielkości dachów dwuspadowych, jest podkreślona przez wydatne kominy i przełamana dużymi przeszkleniami.  Układ dziedzińca zapewnia schronienie przed warunkami atmosferycznymi, podczas gdy elementy budynku są rozmieszczone w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać widoki i zmieniające się światło. Pomieszczenia mieszkalne wychodzące na południe i zachód nasiąkają słońcem, natomiast betonowe płyty podłogowe ogrzewane przez gruntową pompę ciepła, co pozwala na utrzymanie ciepła w domu w ekologiczny sposób. 

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Ekologia | Dom jednorodzinny |

źródło: Baillie Baillie Architects