Dom Yves Saint Laurent w Maroko wystawiony na sprzedaż. Cena zwala z nóg!

Dom Yves Saint Laurent w Maroko nazywany Jardin Majorelle został właśnie wystawiony na sprzedaż na aukcji Sotheby’s. Kultowa rezydencja otoczona bujnym ogrodem z kilkoma fontannami i basenem znajduje się w samym centrum Marakeszu – jednego z największych miast w Maroko. Rezydencja od lat stanowiła jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, którą odwiedzało w ciągu roku ponad 800.000 turystów. Dokładną cenę można poznać po bezpośrednim kontakcie z przedstawicielem handlowym. Narazie nie znamy dokładnej ceny, bowiem czekamy na odpowiedź ze strony Sotheby’s, jednak w sieci pojawiają się informacje, że cena wywoławcza wynosi 27 milionów euro, czyli nieco ponad 124 miliony złotych. 

Dom Yves Saint Laurent w Marakeszu zaprojektowany został w latach 30. XX wieku dla malarza Jacques’a Majorelle’a. Po jego śmierci dom nabył Yves Saint Laurent i zamieszkał w nim wraz z partnerem Pierre’m Bergé. Modernistyczna willa pomalowana na głęboki odcień niebieskiego nazwany później Majorelle Blueznajduje się w ogrodzie botanicznym nazwanym Jardin Majorelle. W ogrodzie o powierzchni jednego hekatara znaleźć można ponad 300 gatunków roślin, kilka fontann, sadzawek z rybami, czy basen. 


Główny dom składa się z kilku salonów rozmieszczonych wokół wewnętrznego dziedzińca oraz czterech sypialni każda z własną łazienką i tarasem. Nieopodal znajduje się skryty pawilon mieszczący dwa dodatkowe apartamenty i pokój dzienny. Jedną z cech charakterystycznych domu są mauretańskie łuki i korytarze łączące różne części rezydencji. W domu Yves Saint Laurenta nie zabrakło eleganckich mebli z różnych epok i styli, pochodzących od najwybitniejszych projektantów, a także dzieła sztuki, które przez lata kolekcjonował Yves.

Warto dodać, że dawny dom Yves Saint Laurent jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Maroko. W ciągu roku muzeum Yves Sain Laurent i twórczości Jacques’a Majorelle’a w zeszłym roku odwiedziło aż 800.000 turystów z całego świata.

Cena narazie nie jest podana do wiadomości publicznej. Cenę wywoławczą można poznać kontaktując się bezpośrednio z przedstawicielem handlowym domu aukcyjnego Sotheby’s klikając tutaj. Pojawiają się informacje, że cena wywoławcza wynosi 27 milionów euro, czyli nieco ponad 124 miliony złotych.

źródło: https://sothebysrealty.ma / zdjęcia: https://sothebysrealty.ma