Dom z basenem. Zbudowali go na obrzeżach Poznania

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Easst.com – Łukasz Sterzyński i Marcin Sucharski. Dom z basenem powstał w Fabianowie na obrzeżach Poznania.

Jego powierzchnia użytkowa to 405 m kw. Dom zaprojektowany został dla starszego małżeństwa, dlatego wszystkie główne funkcje zostały zaprojektowane w części parteru. Natomiast piętro przeznaczone jest dla rodziny, która często tu przyjeżdża.

Gęste sąsiedztwo i ruchliwa ulica, skłoniła nas do zaprojektowania domu z 2 dziedzińcami, które dadzą mieszkańcom prywatność i ciszę – mówią architekci.

Pierwszy z nich jest dziedzińcem wejściowym, wydzielonym dużą pergolą, z pionowymi elementami ażurowymi, które osłaniają dom od strony ulicy. Belki o długości 11 metrów dodatkowo oddzielają przestrzeń ulicy. Drugi dziedziniec stanowi strefę wypoczynku. Umieszczony został tuż obok salonu i w pobliżu krytego basenu. Dziedziniec ten zapewnia osłonę od sąsiednich zabudowań. Każdy z dziedzińców posiada zieleń na wzór japońskich ogrodów.

Domownicy mogą się cieszyć dużą przestrzenią w salonie. Jego wysokość ma 1,5 kondygnacji. Górne pasmo okien zapewnia dodatkowy dopływ światła, bez efektu przegrzania – jest to możliwe dzięki wysuniętym zadaszeniom. Pozostałe przeszkalanie również chronione są przed nadmiernym nasłonecznieniem przez nadwieszenia płaskiego dachu.


Miejsce wypoczynku na tarasie zostało osłonięte automatyczną pergolą – żaluzją, zamykająca się do poziomu w trakcie deszczu, dzięki czemu mieszkańcy korzystają z ogrodu również przy gorszej pogodzie. Basen posiada szklenie rozsuwające się na boki o łącznej długości 12 m. Po rozsunięciu modułów okiennych, powstaje przestrzeń otwarta o szerokości 8 m.

Elewacje domu zostały pokryte spiekami ceramicznymi w systemie elewacji wentylowanej. Płaskie dachy zostały wykorzystane w dużym stopniu na instalację fotowoltaiczną. Zastosowane są centrale wentylacyjne (jedna dla przestrzeni basenowej) z odzyskiem ciepła.

Dość oryginalnie wygląda wnętrze. Dom z basenem wyróżnia stonowana stylistyka, którą ożywia kilka mocnych akcentów. Wiele elementów jak okładziny ścienne, zostało zaprojektowane oraz wykonane na zamówienie. Pozostałe meble zdobiące kuchnię, garderobę oraz kanapy, krzesła, stoły i łóżka kupione zostały u włoskich producentów.

fot. Weronika Trojanowska-Skroban, źródło: EASST Architects

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Minimalizm | Meble | Basen | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły