Dom z betonu, czyli minimalizm w surowej postaci. 

Prosta bryła, fasada z surowego betonu oraz delikatne drewniany akcenty. Poznajcie dom z betonu, nazwany “10 House” zaprojektowany przez Luciano Kruka.

Dom z betonu nazwany 10 House powstał w miejscowości San Rafael, które znajduje się około 30 kilometrów od stolicy Argentyny – Buenos Aires. Właściciel kupił działkę nad laguną, a jego marzeniem było stworzenie domu, który zaoferuje mu niepowtarzalne widoki na okoliczną przyrodę. Dom powstał dla młodego małżeństwa, które spodziewa się dziecka, dlatego priorytetem było zaplanowanie sporego ogrodu, który pozwoli nie tylko wybiegać się potomkom, ale również da rodzinie więcej prywatności.


Właściciele są fanami minimalizmu, dlatego poprosili architekta Luciano Kruka, aby zaprojektował prostą, kanciastą bryłę w stylu znajdującym się na pograniczu minimalizmu i brutalizmu. Projektanci postawili na surowy beton, który pokrył całą fasadę, a także na naturalne detale wykonane z drewna. We wnętrzach znalazło się sporo przestrzeni, między innymi dzięki stworzeniu dwupiętrowych wnęk i antresol. Jednym z najciekawszych elementów są wysokie okna wysunięte ponad obrys budynku. Nie tylko sprawiają, że bryła nie jest nudna, ale także doświetlają wnętrze.

O architektach:
Luciano Kruk urodził się 20 lipca 1974 roku w Buenos Aires. Studiował na Uniwersytecie w Buenos Aires, uzyskując tytuł architekta w 2000 roku. W latach 2000-2012 był członkiem pracowni BAK Architects Studio (Besonías-Almeida-Kruk), gdzie zdobył ważne nagrody za swoją pracę, w tym pierwsze nagrody w kategorii mieszkań indywidualnych na Biennale Stowarzyszenia Architektów Prowincji Buenos Aires w 2007 i 2009 roku, Specjalną Nagrodę Eduardo Sacriste przyznaną przez CAPBA w 2005 roku, pierwszą nagrodę Alucobond dla młodej architektury w 2005 roku oraz Wielką Nagrodę CPAU/SCA w 2006 roku. W 2012 roku założył pracownię Luciano Kruk Architects, w której do tej pory zrealizował wiele indywidualnych i zbiorowych projektów mieszkaniowych.

Czytaj też: Architektura | Brutalizm  | Dom jednorodzinny | Beton | Minimalizm

źródło: lucianokruk.com