ceglaną elewacją

Dom z ceglaną elewacją. To efekt przebudowy starego budynku

Znajduje się w Indonezji. Dom z ceglaną elewacją to dzieło architektów z pracowni STUDIE. Ażurowa konstrukcja z cegły ma zatrzymywać część promieni słonecznych i nie dopuszczać do nadmiernego przegrzania wnętrza.

Dom zlokalizowany jest w miejscowości Tangerang, której tropikalny klimat często daje się we znaki mieszkańcom. Pierwotna forma budynku nie zadowalała właścicieli. Zgłosili się do architektów, którzy przeanalizowali zastany układ funkcjonalny i zaproponowali zmiany – front budynku skierowany jest na zachód, dlatego do wieczora pomieszczenia tej części budynku mocno się nagrzewają. Najprostsze byłoby zamontowanie klimatyzacji, jednak właściciele nie chcieli uciekać się do takiego rozwiązania problemu.

Dlatego dodaliśmy warstwę na elewacji budynku, która ma za zadanie ograniczać światło wpadające do domu – mówią autorzy projektu.

Dodatkowa warstwa ma ażurową formę i zbudowana została z cegły. Powstałe w ten sposób otwory umożliwiają przepływ powietrza i zabezpieczają wnętrze przed nadmierną ilością światła. Dodatkowo ozdobiony cegłą dom zyskał oryginalny wygląd. Czerwona cegła wizualnie ociepla budynek, który wcześniej miał szarą elewację.

ceglaną elewacją


Wewnątrz mieszka rodzina z dzieckiem. Właściciele są zadowoleni z efektu, jaki udało się osiągnąć podkreślając, że taka metamorfoza okazała się stosunkowo tania w realizacji i ekologiczna w porównaniu do mechanicznego chłodzenia powietrza.

Czytaj też: Ciekawostki | Cegła | Elewacja | Dom jednorodzinny | whiteMAD na Instagramie

fot. Ernest Theofilus, źródło zdjeć: STUDIE