Dom z drewnianą fasadą i geometrycznymi świetlikami. Jest piękny!

Prosty, subtelny i elegancki – właśnie taki jest dom z drewnianą fasadą, który zaprojektował portugalski architekt Pedro Henrique z pracowni Pedro Henrique Arquitecto. Dom powstał na zlecenie prywatnego inwestora, który marzył o nowym domu dla siebie i swojej rodziny. 

Minimalistyczny dom z drewnianą fasadą powstał w miejscowości Santa Maria da Feira znajdującej się w północnej części Portugalii. Architekt Pedro Henrique, który zaprojektował dom i jego wnętrze stworzył prostą bryłę inspirowaną archetypicznym kształtem portugalskich domostw gospodarskich. Wnętrza na prośbę właścicieli zostały utrzymane w ujednoliconej kolorystyce opartej na bieli, szarości i beżach. We wnętrzu królują naturalne materiały takie jak kamień, marmur, czy drewno. Warto również zwrócić uwagę na mnogość nieregularnie osadzonych okien i świetlików, które w interesujący sposób doświetlają wnętrze.


To, co najbardziej wyróżnia dom to jego elewacja, która w całości pokryta została specjalnie dobranymi drewnianymi deskami skontrastowanymi z betonowymi detalami. Architekt zastosował takie materiały, by stworzyć spójne przejście między ogrodem pełnym starych drzew, a architekturą budynku. To właśnie zastane drzewostany oraz kształt działki były punktem wyjścia dla pracy architekta.

Warto również dodać, że dom znajduje się na działce o nierównym terenie. Sprawiło to, że architekt postanowił wyniesieść budynek ponad poziom ulicy z jednej strony, w taki sposób, bo od drugiej strony rozpościerał się panoramiczny widok na cały ogród i pobliską polanę. Elementem, który przykuł naszą uwagę jest także prosty i wyjątkowo estetyczny płot wykonany z jasnych, sosnowych belek.

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Minimalizm | Drewno | Beton

lokalizacja: Arrifana
rok realizacji: 2020
architekt: Pedro Henrique Arquitecto
zdjęcia: Ivo Tavares Studio
źródło: www.ivotavares.net