Dom z drzewami w środku

Dom z drzewami w środku. Pod podłogą płynie mała rzeka.

Prosta i delikatna bryła, jasne barwy oraz piękna okolica pełna lasów i wartkich strumyków. Jeśli dodamy do tego pomysłowego architekta, mamy przepis na wspaniały dom. Poznajcie dom z drzewami i rzeką w środku, który powstał niedaleko litewskiej stolicy, czyli Wilna! 

Projekt domu powstał w pracowni ArchLAB Studio, a pracami nad projektem zarządzali M.Vroblevičius, D.Birutis, M.Dagys oraz P.Vroblevičius. Dom został zaprojektowany dla 4-osobowej rodziny, a jego powierzchnia użytkowa wyniosła 190 metrów kwadratowych. Dodatkowo, niemal cały dom otacza kryty taras, z którego rozciąga się widok na okoliczny las oraz pobliską niewielką rzekę, która dzieli dom na dwie części przepływając pod podłogą domu.


Dom z drzewami w środku ma jeszcze jedną wyróżniającą zaletę. Rzeczą, która najbardziej zaciekawia to fakt, że przy budowie domu nie wycięto żadnego drzewa. Projekt powstawał tak, by istniejące starodrzewia albo ominąć, albo wkomponować w bryłę budynku. Dzięki temu kilka drzew znalazło się niemal wewnątrz budynku, a ich korony wystają ponad bryłę dzięki specjalnym świetlikom. Tak jak wspominaliśmy wcześniej przez działkę przepływa również małą rzeka, która dzieli dom na dwie części. Architekci mieli na to również pomysł. Postanowili pogłębić jej koryto w taki sposób, by przechodziła ona pod przeszklonym korytarzem, który pełni jednocześnie funkcję mostu między dwiema częściami domu. 

O architektach: 
ArchLAB Studio – litewska pracownia architektoniczna specjalizująca się w projektowaniu i realizacji prywatnych domów jednorodzinnych i większych rezydencji.  “Wszystkie nasze projekty zaczynają się od osobistej konsultacji. Wstępne spotkanie dociera do sedna twoich celów, pomysłów i tego, jak wykorzystujesz swoją przestrzeń. Biegle władamy językiem projektowania, architektury i budownictwa, gwarantując naszym klientom przestrzeń, która nie tylko odzwierciedla ich wartości, ale jest połączeniem pięknej formy i codziennej funkcji. Wychodzimy poza wstępny kontakt, aby stworzyć projekt, który naprawdę odzwierciedla Twoje najlepsze ja” – czytamy w komunikacie architektów. Więcej informacji na temat ArchLAB znajdziecie klikając TUTAJ. 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Litwa  | Architektura | Las

źródło: www.archlabstudio.com 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły