Dom z dwupiętrową biblioteczką. Idealny dla mola książkowego! 

Dom z dwupiętrową biblioteczką powstał w odrestaurowanym domu w stolicy Hiszpanii – Madrycie. Właściciel zabytkowego domu marzył o jasnym i dobrze doświetlonym wnętrzu, w którym znajdzie się sporo miejsca na kolekcję jego ulubionych książek. Architekci świetnie odpowiedzieli na jego oczekiwania! 

House 6, bo tak nazwano dom z dwupiętrową biblioteczką, który powstał w Madrycie zaprojektowali architekci z hiszpańskiej pracowni architektonicznej Zooco Estudio. Zadaniem architektów była renowacja wnętrza zabytkowego domu jednorodzinnego, jednak jednocześnie musieli wygospodarować sporą przestrzeń na kolekcję książek właściciela, który jest zapalonym molem książkowym.

Rozwiązaniem okazało się stworzenie dwupiętrowego wykuszu w centralnym punkcie domu, na którym zamontowano białe, proste regały tworzące ciągnącą się przez dwa piętra biblioteczkę. Przestrzeń ta łączy antresolę na piętrze z salonem połączonym z jadalnią, dzięki czemu zarówno biblioteczka, jak i salon zostały lepiej doświetlone. 


Na dolnym poziomie znajduje się kilkadziesiąt prostokątnych skrzynek do przechowywania książek, filmów i elektroniki, w tym zamontowany telewizor. Seria wąskich kubatur zajmuje również przestrzeń pomiędzy szklanym stołem jadalnym a wejściem tworząc schowek na wiszącą odzież. 

„Półki kontynuowane są na górnym poziomie z prostokątną kubaturą wzdłuż korytarza. Wiszące oprawy oświetleniowe zwisają z sufitu, oświetlając podłogę poniżej. W ten sposób integrujemy estetykę i funkcjonalność w jednym elemencie.” – mówią architekci z Zooco Estudio

Dodatkowym atutem wnętrza jest klatka schodowa, której dominującym elementem są spiralne czarne schody. Matowe stopnie w świetny sposób korespondują z bielą ścian, a także subtelnym, ciepłym kolorem drewna użytego do stworzenia parkietu. 

Czytaj też: Wnętrza | Kultura | Hiszpania | Madryt | Dom jednorodzinny | Biblioteka

 

źródło: Zooco Estudio