Dom z przeszklonym łącznikiem. Powstał na wyspie.

Mniej znaczy więcej. Z takiego założenia wyszło małżeństwo architektów z pracowni Berman Horn Studio, którzy zaprojektowali dom Little Peek Residence dla siebie i swojej rodziny. Poznajcie dom z przeszklonym łącznikiem, który powstał w Stanach Zjednoczonych.

Maria Berman oraz Brad Horn to małżeństwo architektów, które prowadzi pracownię architektoniczną Berman Horn Studio. Para postanowiła zaprojektować dla siebie nowy dom na wyspie Vinalhaven w stanie Maine, na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. 


Dom, który projektowali miał być prosty i elegancki, ale jednocześnie miał wpisać się w lokalną zabudowę gospodarską, charakteryzującą się budynkami o archetypicznych kształtach. Elegancki dom typu nowoczesna stodoła powstał na wyspie Vinalhaven, która leży 15 kilometrów na wschód od wybrzeża stanu Maine. 

„Dom z przeszklonym łącznikiem jest przeznaczony do użytku we wszystkich porach roku. Przeszklony ganek, który tworzy wspólne pomieszczenie zewnętrzne i obramowuje widoki na krajobraz, wydłuża profil linii dachu, aby połączyć ze sobą dwa domy.” – mówią architekci w rozmowie z portalem Dezeen.com 

Zaprojektowany i wybudowany przez małżeństwo dom został podzielony na dwie główne bryły, które połączył przeszklony łącznik, pełniący funkcję salonu i otwartej oranżerii. W największej bryle, architekci Maria Berman oraz Brad Horn zaprojektowali dużą jadalnie połączoną z kuchnią i barem, które doświetlają wysokie, podzielone na trzy części okna wychodzące na wybrzeże. W mniejszej części zaprojektowane zostały części prywatne właścicieli – sypialnia, pokój dziecięcy oraz łazienka.

Fasada domu została pokryta cedrowymi deskami, które przypominają gont. Wnętrze domu zostało utrzymane w jasnej tonacji kolorystycznej, którą podkreślają meble w stylu rustykalnym i skandynawskim. Równie ciekawe jest otoczenie domu. Architekci zrezygnowali z ingerowania w naturalny krajobraz. W efekcie, dom otaczają naturalne łąki kwietne i zastane drzewa i krzewy.

O architektach:
Berman Horn Studio – pracownia architektoniczna założona przez Marię Berman i Brada Horna w 2006 roku. Berman Horn Studio jest wszechstronną, interdyscyplinarną firmą, która zajmuje się architekturą, wnętrzami, meblami i projektowaniem oświetlenia w celu tworzenia ekscytujących przestrzeni mieszkalnych, gościnnych i komercyjnych. “Inspirujemy się ścisłą współpracą z naszymi klientami, aby tworzyć wysoce spersonalizowane przestrzenie bogate w narrację, historię, autentyczność i z głębokim poczuciem kontekstu. Wierzymy, że wspaniały design nie jest definiowany jedynie przez ściany, powierzchnie, meble i oświetlenie, ale znajduje najpełniejszy wyraz poprzez włączenie narracji, aby stworzyć przestrzeń pełną emocji, pamięci i potencjału. Niezależnie od tego, czy jest to dom, restauracja czy biuro, nasze przestrzenie rozwijają się, gdy są wypełnione ludźmi i żywe do opowiedzianych jeszcze historii. Nasza praca została doceniona w wielu publikacjach, takich jak: Architectural Digest, New York Times, Architectural Record, Interior Design, The Architects Newspaper i wielu innych.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Drewno | Stany Zjednoczone | Wnętrza

źródło: www.dezeen.com
zdjęcia: Greta Rybus.