Dom z widokiem na jezioro Lipno. Jest niemal cały z drewna!

Dom z widokiem na jezioro Lipno. Jest niemal cały z drewna!

Dom z widokiem na jezioro Lipno położony jest w samym sercu Szumawy – pasma górskiego biegnącego między Czechami, Niemcami, a Austrią. Budynek został zbudowany miejscu, gdzie dawniej stała stara drewniana chata pasterska. Dom został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić doskonałą bazę noclegową dla osób korzystających z pobliskich sportów górskich – zarówno zimą, jak i latem. 

Projekt uwzględnia urbanistykę budynków w sąsiedztwie uwzględnia warunki wysokościowe w okolicy. Teren jest osłonięty lasem od regionalnej linii kolejowej, która przecina obszar w kierunku północno-wschodnim. Za trasą wąska część jeziora Lipno otwiera się na południowy wschód, gdzie znajduje się ujście Wełtawy.

Morfologia domu opiera się na kilku miejscowych przepisach dotyczących architektury regionu Szumawy. Dom z widokiem na jezioro Lipno musiał mieć prostokątny plan, zwartą formę, czy orientację wzdłuż linii konturu. Efektem tego było między innymi stworzenie zadaszonej werandy, czy mocniejsza struktura szczytowa w postaci zwisu. Budynek jest jednopiętrowy z w pełni funkcjonalnym poddaszem. Wyrównanie wysokości płaszczyzny okapu nadprożem okien drzwi w linii poziomej jest współczesną interpretacją gzymsu.



Widok na jezioro Lipno, z dwoma dużymi szczytami w tle, staje się głównym punktem projektu. Przestrzeń mieszkalna domu jest skupiona wokół dominującego kwadratowego okna szczytowego z widokiem na jezioro. Pozostałe okna mają bezpośredni widok na las. Las jest obecny we wnętrzu jako materiał, zapach i kolor. Na parterze znajduje się mały pokój, łazienka, pralnia, mała sauna i przechowalnia sprzętu sportowego i technicznego.

Na poddaszu znajduje się łazienka, spiżarnia i dwie sypialnie z okrągłym oknem w szczycie, któreobramowuje inne szczyty okolicy. Trzy strony domu są wyłożone drewnianym tarasem, który, w zależności od jego zmiennej szerokości, wraz ze znacznym zwisem dachu, tworzy przestrzeń do różnych zastosowań (miejsca siedzące w słońcu i cieniu, sauna, schowek na drewno i rowery).

Budynek został zaprojektowany jako drewniana konstrukcja z widocznych wewnątrz paneli CLT. Okładzina elewacji składa się z pionowych profili modrzewiowych, okna uzupełniają zintegrowane skrzynie przesuwne, a dach jest pokryty blachą. Budynek został zrealizowany przez firmę rodzinną 3AE, która ściśle współpracowała z autorem.

źródło: Les Archinautes (www.lesarchinautes.fr) / zdjęcia: Petr Polák, (petrpolak.photo)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | Minimalizm | Sypialnia | whiteMAD na Instagramie