Dom z widokiem na rzekę. Piękno naturalnych materiałów.

Naturalne materiały to naszym zdaniem najlepszy sposób na dopasowanie fasady budynku do środowiska, które ją otacza. Architekci z pracowni Hsü Rudolphy poszli tą drogą tworząc Slope House, czyli Dom na Zboczu, który powstał nad chilijską rzeką Rapel River.

Dom powstał na zamówienie prywatnego inwestora, który marzył o nowym domu dla siebie i swojej rodziny. Na miejsce jego budowy wybrał niewielką działkę mieszczącą się na zboczu niewielkiego wzgórza, które w łagodny sposób zatapia się w rzece Rapel River. Do współpracy przy projektowaniu swojego domu zaprosił architektów z pracowni Hsü Rudolphy prowadzonej przez Iana Hsü oraz Gabriela Rudolphy.


Architektom zależało, by dom był elegancki i robił wrażenie, jednak priorytetem było wtopienie go w środowisko w taki sposób, by nie zaburzał naturalnego krajobrazu okolicy. Architekci postanowili pokryć dom deskami z sosny kalifornijskiej, która jest najczęściej wykorzystywanym rodzajem drewna w Chile. Dzięki temu architekci w estetyczny sposób wtopili budynek w zadrzewione zbocze, a jednocześnie dopasowali wygląd budynku do lokalnej architektury.

Kolejnym ciekawym zabiegiem było stworzenie tarasów, które mają różne długości i wysokości. Ich nieregularny kształt ma odpowiadać topografii terenu, na którym stanął dom. Warto również dodać, że część techniczna domu wraz z garażem została zatopiona wewnątrz wzgórza, dzięki czemu dom z zewnątrz wydaje się mniejszy niż jest faktycznie.

źródło: dezeen.com