Dom z wodospadem od Tomasza Bradeckiego z pracowni Studio BB

Projekt domu jednorodzinnego charakteryzuje się nietypowym nadwieszeniem, które rozciąga się w stronę podłużnego ogrodu, zadaszając przy tym taras oraz strefę z basenem. To właśnie ze względu na oryginalną część rekreacyjną, architekci nazywają go mówią o budynku dom z wodospadem.  Wąska działka i długa działka ( 14,9 m x 116,43 m) oraz znaczny opad terenu sprowokowały nas do takiej aranżacji domu z zagospodarowaniem, by wykorzystać małą szerokość jako atut. To właśnie działka zdefiniowała bardzo podłużny kształt bryły, a dzięki nierówności terenu część dzienna została nieco zagłębiona względem parteru, nadając jej samej wyższą, większą otwartą na 2 kondygnacje przestrzeń oświetloną z dwóch stron. 

Dom z wodospadem tworzą dwie podłużne prostopadłościenne bryły położone na sobie, jednak w celu nadania większej dynamiki pierwsze piętro znacznie odsunięto względem parteru, tworząc charakterystyczne nadwieszenie. Podwyższony salon to łącznie prawie 100 mkw wraz z antresolą o wysokości ponad 7 metrów z wydzieloną strefą jadalnianą oraz wypoczynkową z nietypowym kominkiem.


Tak dużą przestrzeń została podzielona kominkiem, który zaproponowano na samym środku, jako rzeźbiarski masywny element, który zwisa z samego sufitu wyższej kondygnacji. Ozdobą salonu są również ażurowe schody, które nieco oddzielają strefę z częściowo otwartą kuchnią. Plan domu podzielony jest na 3 strefy w parterze: wejściową z przestrzenią garażową, strefę salonu wraz przyległą kuchnią, oraz strefą spa.

“Inspiracją do projektu były letnie upały oraz obserwowana przez nas rosnąca potrzeba spędzenia lata we własnym domu, w którym zrealizujemy nasze potrzeby rekreacyjne. Ze względu na pandemię coraz częściej chcemy pozostać u siebie zwłaszcza latem, kiedy jest gorąco i chcemy korzystać z basenu i cienia. Dom z nadwieszeniem daje możliwość spełnienia takich marzeń.” – mówi architekt Tomasz Bradecki z pracowni Studio BB Architekci

Podobnie na piętrze środkowa strefa salonu pozwala na dojście do dwóch niezależnych stref sypialni. Na dachu zaproponowano przelew przez ścianę attykową, co pozwala na wykorzystanie i odprowadzenie wód deszczowych w czasie deszczu i ich ekologiczne wykorzystanie – wody wpadają wprost do basenu, gdzie będą filtrowane. Pod nadwieszeniem zlokalizowano oświetlenie, które nada klimatu podczas letnich wieczorów na tarasie oraz nietypowe wiszące meble ogrodowe. Wykorzystując bardzo rozległy ogród zaproponowano strefę z basenem, która również ze względu na spadek terenu została umieszczona niżej względem części tarasowej.

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Drewno | Polscy projektanci

Dane techniczne
szerokość działki: 14,9m
długość działki: 116,43m
wjazd na działkę od strony: północno-wschodniej
powierzchnia użytkowa: 344,51m2
ilość kondygnacji: 2
dach: płaski
liczba miejsc postojowych: 2
ilość sypialni: 1
kolorystyka elewacji: drewaniana z elementami z cegły.
autorzy: Tomasz Bradecki, Barbara Uherek-Bradecka, Maciej Mądry,
źródło: Studio BB Architekci