Dom zawieszony nad wodą - front
Wizualizacja

Dom zawieszony nad wodą. Zaprojektował go Przemek Olczyk!

Dom zawieszony nad wodą zaprojektowany został przez architektów z pracowni Mobius Architekci prowadzonej przez architekta Przemka Olczyka. Rezydencja powstanie w południowo-zachodniej Polsce. Dom rozpostarty nad taflą stawu, zdaje się nie dotykać gruntu. Przestrzeń przenika przez budynek za sprawą 200 m kw. przeszkleń. Choć skala najnowszego projektu pracowni Mobius Architekci jest monstrualna, dom nie dominuje, nie przytłacza, lecz kusi tajemniczością i zachęca do odkrywania jej zakamarków. Underpass to rozłożysta willa, która powstaje na otoczonej polami i lasem działce w południowo-zachodniej Polsce. Tym razem jednak płaski teren wymagał od architekta Przemka Olczyka, słynącego z projektów nietypowych i doskonale wpisanych w otoczenie, stworzenia zupełnie nowego kontekstu, który zaprojektował wraz z bryłą okazałej willi.

Projektant postanowił wykorzystać zasoby naturalne wód gruntowych na obszarze dawnych wyrobisk. Rozłożystą konstrukcję willi o imponującej powierzchni ponad 1500 m kw., osadził na nowo zaprojektowanych stawach. Dostęp do rezydencji prowadzi z dwóch stron poprzez podziemny przejazd, skąd budynek wziął swą nazwę: Underpass (ang. przejście podziemne). To właśnie droga rysuje najważniejsze linie architektonicznej koncepcji. Prowadzi pod mostem, by zagłębić się w tunel między dwoma brzegami stawu i wniknąć pod budynek.

Kompozycję rozłożystego budynku utworzyły prostopadłościenne bryły wpisane w kształt litery L. Dopełnione rozległymi tarasami i kładkami, tworzą na pozór złożoną strukturę, jednak – dzięki zastosowanym, potężnym przeszkleniom – czytelną i otwartą. Dwie podłużne formy zawisły nad oplatającymi dom wodami stawu. Przeszło 200 m kw. panoramicznych okien, tworzących w sumie powierzchnie równą kortowi tenisowemu, sprawia, że przestrzeń przenika przez budynek.

Wizualizacja

“Skala realizacji wymagała od naszej pracowni niestandardowych rozwiązań technologicznych. Ten dom stanowi wyzwanie dla architekta i dostawców technologii szkła. Dlatego nasz doświadczony partner Multiko Architektura Okien włączył się w prace już na etapie projektowym. Nieoceniona była dokładność laserowego skanowania całego domu, a także opracowanie indywidualnych dla tego budynku rozwiązań” – podkreśla Przemek Olczyk, autor projektu architektury.

Wyzwaniem okazało się znalezienie sposobu na oszklenie wysuniętej, stalowej konstrukcji, która po obciążeniu ugina się, co należy skompensować. – Musieliśmy zaprojektować specjalne podkonstrukcje, umożliwiające regulację montażu stolarki na każdym etapie funkcjonowania budynku – tłumaczy Maciej Mazgaj z Multiko Architektura Okien.

W przestronnej rezydencji Underpass, Multiko zamontowało już w sumie pięć okien, z których długość każdego przekracza 9 metrów, trzy kolejne mają po 16-17 metrów długości. W najwyższych punktach szklenia dochodzą do 3,5 metra wysokości. Wszystkie okna są cienkoramowe i wąskoprofilowe, co zapewnia doskonałe doświetlenie wnętrz i pozwala – zgodnie z założeniem architekta – zacierać granice między wnętrzem i zewnętrzem.

“Zastosowaliśmy też szereg rozwiązań, które są pożądane przez naszych klientów w willach typu premium: szklany narożnik – glass corner, łączenie szyba do szyby czy okna chowane w tzw. kieszeniach elewacji. Do tego wszystkie okna przesuwne charakteryzują się tym, że są zintegrowane z podłogą. Dzięki temu podłoga tworzy spójną powierzchnię – “przelewa się” z wnętrza na zewnątrz budynku”  – dodaje Mazgaj z Multiko Architektura Okien.

Budynek pozostaje na etapie realizacji, a zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Proces jego przestrzennej adaptacji może potrwać dłużej, z uwagi na skalę projektu, w którego zakres wchodzi także architektura krajobrazu, w tym melioracja stawów. Jak wam się podoba dom zawieszony nad wodą?

O architektach: 

Mobius Architekci – Mobius oferuje usługi projektowe w pełnym zakresie architektonicznym. “Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi biurami inżynierskimi. Wykonujemy projekty w dowolnej lokalizacji na terenie Polski i Europy. Naszym celem jest odnajdywanie fragmentów unikalności i oryginalności w obszarze architektury współczesnej. Powoływanie do istnienia niekonwencjonalnych form. Przeobrażanie pomysłów w kształty, a form w emocje.” – czytamy na stronie Mobius 

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy na łamach whiteMAD opisujemy realizacje i projekty pracowni Mobius. Niesamowitą willę DUNE HOUSE opisywaliśmy w 17 numerze magazynu whiteMAD, który możesz kupić TUTAJ. Wszystkie publikacje online na temat twórczości Mobius znajdziecie TUTAJ! 

Źródło materiałów: Mobius Architekci  /  Multiko Architektura Okien

 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Mobius Architekci | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie |