ARCHITEKTURA

Dom zawieszony nad wodą. Zaprojektował go Przemek Olczyk!

Dom zawieszony nad wodą zaprojektowany został przez architektów z pracowni Mobius Architekci prowadzonej przez architekta Przemka Olczyka. Rezydencja powstanie w południowo-zachodniej Polsce. Dom rozpostarty nad taflą stawu, zdaje się nie dotykać gruntu. Przestrzeń przenika przez budynek za sprawą 200 m kw. przeszkleń. Choć skala najnowszego projektu pracowni Mobius Architekci jest monstrualna, dom nie dominuje, nie przytłacza, lecz kusi tajemniczością i zachęca do odkrywania jej zakamarków. Underpass to rozłożysta willa, która powstaje na otoczonej polami i lasem działce w południowo-zachodniej Polsce. Tym razem jednak płaski teren wymagał od architekta Przemka Olczyka, słynącego z projektów nietypowych i doskonale wpisanych w otoczenie, stworzenia zupełnie nowego kontekstu, który zaprojektował wraz z bryłą okazałej willi.

Projektant postanowił wykorzystać zasoby naturalne wód gruntowych na obszarze dawnych wyrobisk. Rozłożystą konstrukcję willi o imponującej powierzchni ponad 1500 m kw., osadził na nowo zaprojektowanych stawach. Dostęp do rezydencji prowadzi z dwóch stron poprzez podziemny przejazd, skąd budynek wziął swą nazwę: Underpass (ang. przejście podziemne). To właśnie droga rysuje najważniejsze linie architektonicznej koncepcji. Prowadzi pod mostem, by zagłębić się w tunel między dwoma brzegami stawu i wniknąć pod budynek.

Kompozycję rozłożystego budynku utworzyły prostopadłościenne bryły wpisane w kształt litery L. Dopełnione rozległymi tarasami i kładkami, tworzą na pozór złożoną strukturę, jednak – dzięki zastosowanym, potężnym przeszkleniom – czytelną i otwartą. Dwie podłużne formy zawisły nad oplatającymi dom wodami stawu. Przeszło 200 m kw. panoramicznych okien, tworzących w sumie powierzchnie równą kortowi tenisowemu, sprawia, że przestrzeń przenika przez budynek.

Wizualizacja

“Skala realizacji wymagała od naszej pracowni niestandardowych rozwiązań technologicznych. Ten dom stanowi wyzwanie dla architekta i dostawców technologii szkła. Dlatego nasz doświadczony partner Multiko Architektura Okien włączył się w prace już na etapie projektowym. Nieoceniona była dokładność laserowego skanowania całego domu, a także opracowanie indywidualnych dla tego budynku rozwiązań” – podkreśla Przemek Olczyk, autor projektu architektury.

Wyzwaniem okazało się znalezienie sposobu na oszklenie wysuniętej, stalowej konstrukcji, która po obciążeniu ugina się, co należy skompensować. – Musieliśmy zaprojektować specjalne podkonstrukcje, umożliwiające regulację montażu stolarki na każdym etapie funkcjonowania budynku – tłumaczy Maciej Mazgaj z Multiko Architektura Okien.

W przestronnej rezydencji Underpass, Multiko zamontowało już w sumie pięć okien, z których długość każdego przekracza 9 metrów, trzy kolejne mają po 16-17 metrów długości. W najwyższych punktach szklenia dochodzą do 3,5 metra wysokości. Wszystkie okna są cienkoramowe i wąskoprofilowe, co zapewnia doskonałe doświetlenie wnętrz i pozwala – zgodnie z założeniem architekta – zacierać granice między wnętrzem i zewnętrzem.

“Zastosowaliśmy też szereg rozwiązań, które są pożądane przez naszych klientów w willach typu premium: szklany narożnik – glass corner, łączenie szyba do szyby czy okna chowane w tzw. kieszeniach elewacji. Do tego wszystkie okna przesuwne charakteryzują się tym, że są zintegrowane z podłogą. Dzięki temu podłoga tworzy spójną powierzchnię – “przelewa się” z wnętrza na zewnątrz budynku”  – dodaje Mazgaj z Multiko Architektura Okien.

Budynek pozostaje na etapie realizacji, a zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Proces jego przestrzennej adaptacji może potrwać dłużej, z uwagi na skalę projektu, w którego zakres wchodzi także architektura krajobrazu, w tym melioracja stawów. Jak wam się podoba dom zawieszony nad wodą?

O architektach: 

Mobius Architekci – Mobius oferuje usługi projektowe w pełnym zakresie architektonicznym. “Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi biurami inżynierskimi. Wykonujemy projekty w dowolnej lokalizacji na terenie Polski i Europy. Naszym celem jest odnajdywanie fragmentów unikalności i oryginalności w obszarze architektury współczesnej. Powoływanie do istnienia niekonwencjonalnych form. Przeobrażanie pomysłów w kształty, a form w emocje.” – czytamy na stronie Mobius 

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy na łamach whiteMAD opisujemy realizacje i projekty pracowni Mobius. Niesamowitą willę DUNE HOUSE opisywaliśmy w 17 numerze magazynu whiteMAD, który możesz kupić TUTAJ. Wszystkie publikacje online na temat twórczości Mobius znajdziecie TUTAJ! 

Źródło materiałów: Mobius Architekci  /  Multiko Architektura Okien

 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Mobius Architekci | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie | 

Wizualizacja
Wizualizacja
Wizualizacja
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy
W trakcie budowy

Recent Posts

Mury, które mówią. Przechadzka po zachowanych fragmentach granic warszawskiego getta

Historia Warszawy wiąże się nierozerwalnie z dziejami żydowskiej społeczności. W momencie wybuchu II wojny światowej…

18 kwietnia 2024

Turkusowa perła stylu art deco w LA. Eastern Columbia Building

Turkusowy budynek Eastern Columbia Lofts jest wybitnym przykładem stylu art deco w Los Angeles. Projekt…

18 kwietnia 2024

PUMA x KIDSUPER – MODA PRZEZ PRYZMAT FUTBOLU

Najnowsza współpraca marki PUMA z Colmem Dillane, bardziej znanym jako KidSuper, ożywia dzieła amerykańskiego artysty…

18 kwietnia 2024

Wrocławski kościół NMP na Piasku do XVIII w. wieńczyła wysoka wieża. Teraz powstała jej makieta

Dla większości wrocławskich zabytków najbardziej niszczące okazały się lata II wojny światowej. Jednak kościół NMP…

18 kwietnia 2024

RADOŚĆ I PIKANTERIA WE WNĘTRZACH – PREZENTACJA DRUGIEJ ODSŁONY H&M HOME PANTONE

Moc kolorów trwa. H&M HOME ma przyjemność zaprezentować nową, jasną, nasyconą kolorami kolekcję PANTONE. Druga…

18 kwietnia 2024

Dawny gmach Bractwa Strzeleckiego w Bytomiu. W latach 70. dokonano kontrowersyjnej modernizacji

Siedzibą Bytomskiego Centrum Kultury jest budynek mieszczący się przy pl. Karin Stanek 1. Od 1861…

18 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej