dom zdrojowy

Dom Zdrojowy w Gdańsku został wyremontowany. Wygląda jak nowy!

Dom Zdrojowy zbudowano w 1893 roku w Gdańsku, w dzielnicy Brzeźno. Niedawno zakończył się jego remont, dzięki któremu budynkowi przywrócono oryginalny wygląd. Obiekt teraz czeka na wyposażenie i oficjalnie otwarty zostanie pod koniec roku.

Remont budynku trwał dwa lata. Wkrótce będzie tu działać centrum edukacji ekologicznej z funkcją noclegową, prowadzone przez Hevelianum. W zielonej szkole będą gościć uczniów z całej Polski. Będzie to też miejsce realizacji projektów adresowanych do mieszkańców. W jednym skrzydle powstanie 21 pokoi noclegowych oraz dwupoziomowa restauracja. Powstanie tu też przestrzeń do organizowania spotkań mieszkańców.

Dom Zdrojowy w Gdańsku to trójbryłowy budynek zaprojektowany na planie prostokąta. Centralna część, w której znajduje się główne wejście jest najbardziej reprezentacyjna. Po bokach znajdują się skrzydła z drewnianymi werandami. W 1899 roku powiększono bryłę Domu Zdrojowego, dobudowując od jego wschodniej strony, eklektyczny murowany budynek, znacznie różniący się architektonicznie od jednorodnego wystroju głównego budynku. Ta część Domu Zdrojowego posiada wejście bezpośrednio z ulicy Zdrojowej prowadzącej w kierunku plaży.dom zdrojowy


Co ciekawe, Dom Zdrojowy w Brzeźnie działał już w 1842 roku i w szycie swojej popularności przyjmował niemal 40 tysięcy gości rocznie. Stary gmach spłonął w 1892 roku, dzisiejszy Dom Zdrojowy jest jego następcą. Więcej o budynku i jego historii napiszemy tuż po otwarciu.

Czytaj też: Gdańsk | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl