Dom ze sztuką to projekt eleganckiego i funkcjonalnego 3-kondygnacyjnego szeregowca, zlokalizowanego we wschodniej części Poznania. W układzie funkcjonalnym parteru znajdują się hol z garderobą, pomieszczenie gospodarcze, wc oraz przestronny salon połączony z kuchnią i jadalnią.
Trzon parteru stanowią dwie zabudowy wykończone czarnym fornirem, jedna z nich łączy się z wykończonymi czarną żywicą schodami i balustradą z nieregularnych prostokątnych ram. Na piętrze znajduje się główna sypialnia z garderobą i pokojem kąpielowym, pokój dziecięcy oraz pokój gościnny. Na poddaszu znalazł się gabinet z pokojem audio.
W mieszkaniu zastosowano jasną paletę barw w ciepłych tonacjach, takich jak piaskowe płytki, dębowy fornir, lniane zasłony oraz jasne tapicerki. Kontrastem dla tego zestawienia kolorystycznego są detale w postaci czarnych ram, takich jak balustrady, stelaż w sypialni, ramy luster oraz wieszaki, malowane na czarno wnęki okienne oraz kolorowe dodatki. W domu znajdują się także nietuzinkowe lampy oraz kolekcję sztuki inwestora.
Kuchnia została zaprojektowana tak, aby zabudowa kojarzyła się bardziej z elegancką komodą niż z tradycyjnym ciągiem kuchennym, dlatego zabudowa została podniesiona na wysokich nóżkach, a fronty wykończone cortenem. Zamiast niskiego fartucha, cała ściana za kuchenną komodą wyłożona jest płytkami w tektonicznym układzie, w który wkomponowane zostało oświetlenie.
W sypialni, podobnie jak w innych strefach domu, połączono wiele funkcji – strefa nocna została wydzielona od kąpielowej stelażem z umywalką i telewizorem, a za wanną znajduje się garderoba z małą toaletką. Kolorowym akcentem w sypialni jest kobaltowy zagłówek oraz geometryczne lampy.
Pokój dziecięcy został zaprojektowany bardzo uniwersalnie, aby dorastał wraz z dzieckiem. W pokoju znalazła się dębowa zabudowa łóżka z regałem na zabawki i książki oraz wymiennym wzorzystym zagłówkiem, z możliwością wysunięcia dodatkowego materaca dla gości.
Metryka projektu:
Pełna nazwa projektu: Dom ze sztuką
Adres/miejsce: Poznań
Metraż: 151 m2
Zdjęcia: PION Studio / https://www.pionstudio.com
O pracowni:
Mili Młodzi Ludzie (MML Architekci) to grupa projektowa, której trzon stanowią Lech Moczulski i Przemysław Nowak. Dobra znajomość materiałów i technologii pozwala nam na tworzenie autorskich rozwiązań, idealnie dopasowanych do potrzeb inwestora i uwarunkowań miejsc. Staramy się zawsze wykorzystać wszystkie zastane atuty przestrzeni. Odkrywamy naturalne materiały i elementy budynku, adaptujemy stare meble właścicieli. Stworzyliśmy m. in. system oświetlenia biurowego, wiele rodzajów mebli oraz lamp. Współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi, jak i instytucjonalnymi, m.in. Grupą Arche, VANK sp. z o. o., Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP czy poznańskimi deweloperami. Potwierdzeniem jakości naszej pracy są m. in. nominacja do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe, nagroda Must Have Łódź Design Festival i wyróżnienie w konkursie Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Więcej o pracowni przeczytacie tutaj: https://milimlodziludzie.com
Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Sztuka |whiteMAD na Instagramie | Modernizm