Domek działkowy Wrzosy na Żoliborzu. Zaprojektowali go Polacy.

Ogródki działkowe i prywatne tereny rekreacyjne cieszą się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu mieszkańców dużych miast marzy o własnej, zacisznej enklawie zieleni, w której można odpocząć z dala od zgiełku miasta, uprawiać własne warzywa i owoce, czy po prostu zrelaksować się w otoczeniu zieleni. Trend ten zauważyli polsko-angielscy architekci ze Studia Otamto, którzy zaprojektowali nietypowy i wyjątkowo estetyczny domek działkowy Wrzosy. Pierwszy tego typu domek stanął na Żoliborzu. Zdjęcia wykonał niezawodny Tomo Yarmush. 

Wrzosy to jeden z pierwszych tego typu projektów zrealizowanych w Polsce przez Studio Otamto. Domek działkowy Wrzosy na Żoliborzu wielkości około 10m2 został wykonany przez mistrza stolarstwa z okolic Brodnicy. Domek został postawiony na fundamentach poprzedniego domku, który był w ruinie gdy inwestorka zakupiła działkę w 2017 roku.

Właścicielka działki należy do rosnącej fali młodych ludzi zainteresowanych ogrodnictwem, uprawą własnych warzyw, owoców – robi nawet sama sery. A wszystko to po pracy jako anestezjolog w szpitalu bielańskim. Na działce ma skrzynie do uprawy warzyw, wielki stół drewniany, planowany jest w następnym sezonie piec do pizzy. Z działki korzysta praktycznie codziennie.

“Chcieliśmy trochę przekornie zaprojektować domek, który jest bardzo otwarty na sąsiadów i przechodniów – w przeciwieństwie do typowych domków działkowych. Domek nie ma okien tylko cztery pary wielkich drzwi. W środku jest kuchenka ( w tym zlew, lodówka, podgrzewacz do wody), cztery duże wbudowane szafy i siedziska – wszystko co jest potrzebne na co dzień aby cieszyć się działką.” – mówią architekci ze Studia Otamto

Co do samej architektury, domek działkowy Wrzosy został wykonany w całości z drewna – konstrukcja z modrzewia a ścianki ze sklejki brzozowej. Drewno modrzewiowe pochodzi ze zwalonych wichurą drzew niedaleko Grójca. Całość została wykonana w warsztacie stolarskim – stolarz wybudował tam cały domek, później rozłożył na części i przewiózł na miejsce budowy. Rynny zostały zrobione na miarę w małym warsztacie w Radiowie.

O architektach :
Studio Otamto: “Jesteśmy polsko-angielskim biurem architektonicznym z pracownią na warszawskim Powiślu. Po studiach w London Met i wielu latach pracy w biurach (Jonathan Tuckey Design, Henley Halebrown Architects, Mae Architects, Lynch Architects) w Londynie przeprowadziliśmy się do Warszawy w 2017, aby robić tu mniejsze, ciekawsze tematy w bliskiej współpracy z wykonawcami i rzemieślnikami. Myślą przewodnią naszego biura jest współpraca w rzemieślnikami i nauka od nich na każdym etapie projektu. Przy każdym projekcie robimy też makiety – jest to najlepszy sposób na testowanie pomysłów i komunikację z klientami, wykonawcami i rzemieślnikami.” – mówią nam architekci ze Studia Otamto

Czytaj też: Domek letniskowy | Polska | Warszawa | Drewno | Polscy projektanci

zdjęcia: Tomo Yarmush
źródło: www.otamto.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły