Domek letniskowy na Kaszubach. Obok wolnostojąca, przeszklona sauna

Domek letniskowy na Kaszubach od Sebastiana Maracha to kolejna świetna realizacja pochodzącego z Poznania architekta. Tym razem założyciel pracowni YONO ARCHITECTURE wykonał na zlecenie prywatnego inwestora domek letniskowy, który ma powstać wśród dzikich łąk. 

Natura i kontekst, to one miały największy wpływ na formę domku letniskowego na Kaszubach. Inwestor zwrócił się z prośbą zagospodarowania działki położonej wśród dzikich łąk, na skraju lasu, z naturalnym spadkiem w kierunku jeziora. Prośba dotyczyła zagospodarowania działki w sposób nieingerujący w krajobraz. W sposób łączący człowieka z przyrodą. Stąd m.in. decyzja o posadowieniu budynku na słupach, czy lokalizacja budynku gospodarczego w głębi działki, skrytego pośród pagórkowatego ukształtowania terenu i wysokich traw. Projekt czerpie z walorów tradycyjnej architektury Kaszub.Zastosowano dwuspadowy dach o symetrycznym kącie nachylenia, jednolitą kolorystykę elewacji oraz pokrycia dachowego. Kontrast wnęk okiennych i elewacji oraz forma zadaszenia wejść do budynku przywodzą na myśl elementy klasycznych domów kaszubskich. Ciemny kolor deski elewacyjnej udaje się uzyskać japońską metodą wypalania drewna Shou Sugi Ban. Zarówno przeszklenie domku letniskowego, jak i przeszklenie sauny w budynku gospodarczym stanowią ekrany wypełnione naturą – ścianą lasu oraz taflą wody jeziora, widocznego spomiędzy drzew. Całość zaprojektowano w technologii szkieletowej.

YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Maracha, specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz. Pracownia realizuje projekty na terenie całej Polski. Projekty YONO ARCHITECTURE charakteryzują się funkcjonalnością rozwiązań, czystością formy oraz prostotą. Prostotą w jej najlepszym wydaniu, uzyskiwaną dzięki zestawieniu materiałów najwyższej jakości oraz dużej roli detali w całości projektu. Indywidualne podejście do klienta pozwala poznać jego potrzeby, pasje oraz formę sztuki, która stanowi o komforcie jego życia. YONO ARCHITECTURE współpracuje z najlepszymi producentami i markami, co jest gwarantem wysokiej jakości oraz trwałości proponowanych rozwiązań.

Sebastian Marach, architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Doświadczenie zdobywał w renomowanych poznańskich biurach oraz organach administracji architektoniczno – budowlanej. Jego pasje to design, fotografia, grafika oraz kreowanie przestrzeni. Uwielbia sport w każdej postaci.

Czytaj też: Domek letniskowy | Architektura | Polscy projektanci | Polska | Drewno | Elewacja

Nazwa projektu: Domek letniskowy na Kaszubach
Architekci: YONO ARCHITECTURE
Kategoria: Architektura
Powierzchnia: 46,9 m2
Data realizacji: 04/2021
Wizualizacje: GID Studio