Domek letniskowy nad rzeką Liwiec. Ma 66 metrów kwadratowych!

Domek letniskowy nad rzeką Liwiec zaprojektowali architekci Sebastian Marach z pracowni YONO Architecture i Jędrzej Pawlaczyk. Celem było stworzenie niewielkiego domu letniskowego w urokliwej lokalizacji dla prywatnego inwestora.

Domek letniskowy nad rzeką Liwiec zaprojektowano na łące zlokalizowanej bezpośrednio przy rzece Liwiec, w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

“Już podczas pierwszej wizyty na działce, wspólnie z Inwestorem, podjęliśmy decyzję o wyniesieniu budynku ponad teren, w celu minimalizacji wpływu inwestycji na obszar chroniony programem Natura 2000. Budynek, w całym swoim zamierzeniu, miał być jedynie dodatkiem do otaczającej natury, miejscem w którym można wyciszyć się widokiem meandrującej rzeki. Budynek składa się z dwóch geometrycznych brył funkcjonalnie ze sobą połączonych.” – mówi Sebastian Marach

Bryły pokryte deską z zewnątrz, wypełnione wnętrzami z elementów naturalnych oraz zaprojektowane w technologii szkieletowej wtapiają się w istniejące otoczenie. Niższą z brył pokryto dachem zielonym z porastającą roślinnością.

Elewacja, zamknięta od strony wjazdu na działkę, w pełni otwiera się w kierunku wody. Jednospadowy dach umożliwił zlokalizowanie sypialni na poddaszu, dzięki czemu budzimy się z widokiem na rzekę. Charakterystycznym elementem są przeszklenia, obustronnie domknięte fragmentem blachy ze stali nierdzewnej. Integralną częścią budynku jest taras, jako przedłużenie części dziennej ma stanowić serce projektu. Wyniesiony ponad teren, podobnie jak budynek, łączy w sobie wiele elementów – w jego obrys wkomponowano miejsce do odpoczynku, balię czy wnękę z rozciągniętą siatką. Przeszklenie poza funkcją estetyczną, ma za zadanie odbijać światło niczym tafla wody oraz zatrzeć granicę między wnętrzem a otaczającą przyrodą.

Nazwa projektu: Domek letniskowy w Strachowie
Kategoria: Architektura
Powierzchnia: 66,0 m2
Data realizacji: 02/2022
Zespół: architekt Sebastian Marach, architekt Jędrzej Pawlaczyk (współpraca autorska)
Wizualizacje: GID Studio
Strona inwestycji: Rubedo House

O architektach: 
YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Marach, specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz. Pracownia realizuje projekty na terenie całej Polski.

Czytaj też: Domek letniskowy | Drewno | Architektura w Polsce | Las | whiteMAD na Instagramie

źródło: http://yonoarchitecture.com