Domek na drzwie

Domek na drzewie pokryty budkami dla ptaków. Powstanie w Szwecji!

Domek na drzewie jest jeszcze w trakcie budowy. Nietypowy obiekt powstanie w północnej Szwecji w mieście Harads. Jest to nowa realizacja duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group – BIG na życzenie tamtejszego hotelu TreeHotel. Obiekt będzie pokojem hotelowym otoczonym przez ptasie gniazda oraz będzie się nazywał „Biosphere”.

Domek pełen dziupli dla ptaków będzie miał powierzchnię 34 metrów kwadratowych oraz będzie pokryty przez niespełna 350 ptasich gniazd. Jest to ósmy testowy pokój utrzymany w takiej konwencji. Według zapowiedzi, domek zostanie otwarty już w maju tego roku. Powstał on z myślą o diametralnie zmniejszającej się populacji ptaków w kraju. Duńscy architekci ściśle pracowali ze szwedzkim ornitologiem Ulfem Öhmanem.

Leśnictwo doprowadziło do zmniejszenia liczby naturalnych dziupli w drzewach, w których gnieżdżą się ptaki lęgowe. Instalacja gniazd dla ptaków jest więc ważnym działaniem” – wyjaśnia Öhman.

Domek na drzewie z gniazdami to dość ważna inicjatywa ze strony TreeHotel, ponieważ wspieranie ptaków szczególnie w zimie poprzez dokarmianie ich oraz zapewnienie im schronienia pozwala zachować naturalną równowagę ekosystemu tamtych rejonów. Hotel pokazuje jak łatwo i nieinwazyjnie można małymi gestami wesprzeć lokalną faunę. Hotel ma również zachęcać, aby tworzyć miejsca do gniazdowania w pobliżu własnego miejsca zamieszkania.

Pracownia architektoniczna przy wyborze materiałów budowlanych inspirowała się otaczającym domek krajobrazem. Wykorzystali głównie naturalne, organiczne elementy. Do pokoju hotelowego przyjezdni dostaną się przez stalowy podwieszany pomost. Wnętrze zaprojektowane jest w ciemnych barwach z prostym minimalistycznym podejściem — dość typowym dla nordyckich wystrojów.

Wewnątrz kwatery znajdziemy saunę, łazienkę z prysznicem, pokój dzienny oraz dwuosobowe łóżko. Jednym z ważniejszych elementów projektu jest jego taras na dachu. Widok z niego rozpościera się dookoła na królującą w lasach Laponii faunę i florę. Cena za dobę jest niemała. Za wynajem domku na jeden dzień zapłacimy 12.000 koron, czyli około 5350 złotych. Miejmy nadzieję, że pokój będzie wart swojej ceny.

O pracowni:
BIG to działająca w Kopenhadze, Nowym Jorku, Londynie, Barcelonie i Shenzhen grupa architektów, projektantów, urbanistów, specjalistów od krajobrazu, projektantów wnętrz. Biuro jest obecnie zaangażowane w realizację wielu projektów w Europie, Ameryce Północnej, Azji i na Bliskim Wschodzie. Architektura BIG powstaje w wyniku uważnej analizy tego, jak nieustannie ewoluuje i zmienia się współczesne życie. Między innymi ze względu na wpływ wymiany wielokulturowej, globalnych przepływów ekonomicznych i technologii komunikacyjnych, które razem wymagają nowych sposobów organizacji architektonicznej i urbanistycznej.

Czytaj też: Szwecja | whiteMAD na Instagramie | Minimalizm | Ciekawostki| Las | Budki lęgowe

Źródło: https://www.designboom.com

Pracownia: https://big.dk

Zdjęcia: https://big.dk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły