Domek w miejscowości Trupel od Yono Architecture

Domek w miejscowości Trupel. Asymetryczne przeszklenia dodają mu uroku.

Domek w miejscowości Trupel to kolejna realizacja polskiego architekta Sebastiana Maracha z pracowni YONO ARCHITECTURE. Niewielki, bowiem zaledwie 38-metrowy domek powstał dla prywatnego inwestora, któremu zależało na bliskości z naturą. Efekt? Sprawdźcie sami! 

Budynek ma dwa oblicza – z jednej strony surowa forma pokryta naturalnym drewnem, z drugiej blachą, która jest kontynuacją pokrycia dachu. Odpowiednie proporcje oraz nowoczesne wzornictwo sprawiły, że projekt przerósł oczekiwania inwestorów. Ściana szczytowa, wychodząca w kierunku jeziora, w dużej części przeszklona, ma za zadanie skutecznie doświetlić wnętrze budynku oraz prezentować widok na naturę. Działka, poza obrysem budynku, w całości stanowi powierzchnię biologicznie czynną, by w pełni korzystać z jej walorów, a dzięki szklanej elewacji mieszkańcy mają poczucie przenikania zewnętrza do wnętrza i odwrotnie. Bliska relacja z otoczeniemczyni projekt niepowtarzalnym i pozwala na zaznanie odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku.

Wnętrze domku letniskowego w Truplu zaprojektowano w oparciu o skandynawski minimalizm. Przestrzeń zawiera wszystko co niezbędne, jednak nie odwraca uwagi od tego, co najważniejsze – kontaktu z naturą i odpoczynku. Przenikanie zewnętrza do wnętrza i odwrotnie widzimy w zastosowaniu jednakowych materiałów, zarówno na ścianach, suficie, jak i na elewacji domku.

Drewno jako myśl przewodnia, wynikająca z konstrukcji budynku, pojawia się na wielu płaszczyznach. W części dziennej zaprojektowano miejsce na sofę, okrągły jadalniany stół oraz w pełni funkcjonalny aneks kuchenny. Jednym z elementów wyposażenia domku jest kominek typu koza, którego prosta forma sprawia, że za dnia jest pięknym meblem, a tuż po zmroku staje się pierwszoplanową postacią ocieplającą wnętrze. Żelbetowy trzon, dzielący przeszkloną fasadę w ścianie szczytowej, z zewnątrz pokryty deską, od wewnątrz prezentuje swoje surowe piękno. Za aneksem znajduje się łazienka, której wewnętrzną bryłę zaakcentowano pomalowaną na czarno sklejką. Na piętrze zaprojektowano dwie sypialnie, do których prowadzą schody ze stalową balustradą. Jedna z sypialni znajduje się tuż przy fasadzie, która otwiera widok na jezioro.

O architektach:
YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Maracha, specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz. Pracownia realizuje projekty na terenie całej Polski. Projekty YONO ARCHITECTURE charakteryzują się funkcjonalnością rozwiązań, czystością formy oraz prostotą. Prostotą w jej najlepszym wydaniu, uzyskiwaną dzięki zestawieniu materiałów najwyższej jakości oraz dużej roli detali w całości projektu. Indywidualne podejście do klienta pozwala poznać jego potrzeby, pasje oraz formę sztuki, która stanowi o komforcie jego życia. Założyciel pracowni Sebastian Marach jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Doświadczenie zdobywał w renomowanych poznańskich biurach oraz organach administracji architektoniczno – budowlanej. Jego pasje to design, fotografia, grafika oraz kreowanie przestrzeni. Uwielbia sport we wszelkiej postaci.

Domek w miejscowości Trupel to nie jedyny projekt od Yono Architecture, który opisywaliśmy. Więcej projektów i realizacji YONO ARCHITECTURE znajdziecie w naszym serwisie klikając TUTAJ: https://www.whitemad.pl/?s=Yono

Czytaj też: Domek letniskowy | Las | Zieleń | Drewno | Architekt | whiteMAD na Instagramie  | Architektura w Polsce