Domek w stylu zagórzańskim w Beskidzie Wyspowym. Jest uroczy!

Domek w stylu zagórzańskim, który powstał w miejscowości Poręba Wielka leżącej na terenie Beskidu Wyspowego. Beskid Wyspowy to wyjątkowe miejsce , pełne wysp i wysepek, wydeptanych szlaków i nieodkrytych jeszcze, zupełnie dzikich ścieżek. Skrywa ono nie tylko piękno natury, ale także niezwykle przytulny domek na wynajem.

Domek w stylu zagórzańskim – urokliwy jak otoczenie

Jego wnętrze jest równie urokliwe jak otoczenie, w którym się znajduje. To właśnie okoliczna sceneria i zapierający dech w piersiach malowniczy widok zza oknem, który zmienia się z każdą porą roku, były głównymi inspiracjami dla architektki.

Wnętrze domku zostało zaprojektowane dla odwiedzających rodzin z dziećmi. Projekt wnętrza na wynajem, jest nie lada wyzwaniem, w którym to należy skupić się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, ale i na stworzeniu przytulnego wnętrza, które zastąpi dom – odwiedzającym.

Projektantka stworzyła przytulne wnętrze, inspirując się naturalnym otoczeniem i zapierającym dech widokiem rozpościerające się Beskidu Wyspowego, który subtelnie wchodzi do tego małego domku. Domek jest całoroczny, co za tym idzie, musi praktycznie odpowiadać wymaganiom na porę zimową jak i letnią, co zostało starannie zweryfikowanę przez projektantkę jak i inwestorów.

Główną inspiracją był widok za oknem – rozpościerającego się Beskidu Wyspowego, który z każdą porą roku się zmienia, zmienia się aura zewnętrza, co wpływa na odbiór wnętrza projektowanej przestrzeni. Głównym założeniem było zaprojektowanie przytulnego i ciepłe wnętrze.
Które będzie miało dobrą bazę projektową, tak aby zmieniać w nim dodatki, które dodadzą charakteru i dadzą możliwość zaskoczyć stałych klientów domku.

Sprawdź

Po pierwszym spotkaniu z inwestorami, chcieliśmy stworzyć przytulne wnętrze, które będzie posiadało piękne kolory, które możemy odnaleźć w naturze. W salonie, dominuje pomarańczowa sofa, która nawiązuje do nazwy, jak i logo domków – SUNSET HOUSE, nazwa nie jest przypadkowa, nawiązuje do zachodzącego słońca, które idealnie zachodzi za górą na której umiejscowiony jest domek.

Kiedy wchodzimy do wnętrza domku, pierwszym punktem jest kuchnia, która została sprytnie zaprojektowana pod schodami, wykorzystując maksymalnie pozostałe miejsce, cała kuchnia jest funkcjonalna i posiada wszystko co niezbędne do ugotowania domowego posiłku.
Projektantce zależało na zróżnicowaniu frontów w zabudowie kuchennej, jak możemy zauważyć, zabudowa pod schodami, została wykonana z jednolitego frontu, a zabudowa dolna i górna, posiada frezowane fronty, które dają wrażenie subtelności. Nad blatem znajdują się pięknie zdobione kafle, które dodają delikatności zabudowy, dodatkowo warto zwrócić na figlarne porcelanowe uchwyty do mebli i biżuteryjny złoty kran.

Jednym z ważnych miejsc w domku jest duży stół z 6 krzesłami, który pochodzi z rodzinnej firmy Rustykalne wnętrze, która całość mebli wykonuje w Polsce z 100% sosnowego drewna, które pokryte są woskiem, dzięki czemu nadają rustykalny wygląd mebli. Parter posiada łazienkę z prysznicem, która została wykończona w kolorowych płytkach o rustykalnym wzornictwie, które są bardzo charakterne, warto zwrócić uwagę na figlarne szklane lampy, które dodają delikatności. Dodatkowo uwagę przykuwa zaprojektowana przez projektantkę szafka pod umywalkę, która daje ukłon do zagórzańskiego wzornictwa i rzemiosła.

Na parterze znajdują się schody, które zapraszają poprzez kamienny korytarz do intymnej części domków – sypialni. Sypialnie, które znajdują się na piętrze domku, każda z nich dostała własną nazwę. Nazwy zostały wymyślone przez inwestorów, nawiązując do odwiedzających domek dzikich zwierząt – rykowisko, bocianie gniazdo i lisia nora.

Rykowisko to pokój z łóżkiem typu king size, z przepięknym widokiem zza okna, dodatkowo pokój posiada nowoczesną tapetę muralową, która jest przełamaniem do butelkowej zieleni, która zdecydowanie dominuje z lekkim akcentem brązu. Warto zwrócić uwagę na kinkiety, które mają nawiązywać do poroży jeleni.

Bocianie gniazdo, to sypialnia, która posiada modułowość – dwa osobne łóżka, które można złączyć w jedno.
Łóżka w charakternym kolorze bocianich nóg wprowadzają przyjemną i nietuzinkową atmosferę. W tej sypialni przeplata się drewno z tapetą w czerwoną kratkę, natomiast na głównej ścianie, przy fotelu, znajdują się oryginalne czerwone narty z polskiej firmy, które idealnie wpasowały się w całość przedstawienia.

Lisia nora, to najmniejszy pokój, który charakteryzuje się delikatnym wystrojem, gdzie łóżko jest schowane w sposób, który przypomina naturalną norkę, a na ścianie naprzeciw łóżka, wiszą ramy z figlarną lampą w kształcie głowy gęsi, które można interpretować jako symboliczne zdobycze lisa, który chowa je w swej norce.Ten pokój emanuje urokiem i tajemniczością, stwarzając klimat kojącego azylu, w którym można schronić się po dniu pełnym wrażeń.

Warto zwrócić uwagę na detale wykończenia haftów przy wezgłowiu łóżek, które to zostały zaprojektowane przez projektantkę.
Hafty nawiązują do nazwy domku, przedstawiając zachodzące słońce za górami w różnych interpretacjach formy i kolorystyki.

Na piętrze znajduję się druga łazienka, która posiada wygodną i dużą wannę. Warto zwrócić uwagę na obraz namalowany przez Gabrielę Stańczyk, inspirowany obrazem Władysław Jarocki- „Hucułka” („Góralka”), obraz został podarowany inwestorom, przez projektantkę Patrycje Dorczak. Jest to ciekawy akcent wnętrza, którego tłem jest kamienna ściana z naturalnego kamienia w kolorystyce zachodzącego słońca.

Ciekawym rozwiązaniem, które zasługuje na uwagę jest detal wykończenia drewnianej maskownicy sufitowej. Maskownica została wykonana według projektu projektantki, przez lokalnego rzemieślnika z dbałością o najmniejszy detal.

Projektantka zaproponowała rozwiązanie, jako ukłon do tradycyjnego wykończenia domu w stylu zagórzańskim. Moim głównym założeniem, było stworzenie miejsca funkcjonalnego, jednakże nawiązując do tradycyjnego wyglądu drewnianych chałup w naszym regionie, który był zamieszkały przez Zagórzan, ale też na nowoczesnej interpretacji, wyszła z tego lekka dawka przyjemnego eklektyzmu.

Projekt domku to doskonały przykład na to, jak piękne wnętrze można zaprojektować, gdy inspirujemy się światem natury. To nie tylko wysoce estetyczny projekt, ale również funkcjonalny i przemyślany. Odwiedzający „domownicy” wracają tu jak do swojej prywatnej enklawy, gdzie można swobodnie odpocząć i się zrelaksować, wraz z malowniczym widokiem zza okna, który zmieniając się co porę roku, stwarza niepowtarzalne wspomnienia.

Metryka projektu: 
Nazwa pracowni: Patrycja Dorczak Projektowanie Wnętrz
Nazwa projektu: Projekt domku w Beskidzie Wyspowym
Lokalizacja Poręba Wielka
Fotograf: Kaja Osikowska- Tasz – PIETRUSZKA fotografia
Metraż: do 80 m2
Ilość pomieszczeń: 7
Rok projektu: 2023
Rok realizacji: 2024
Styl w jakim został wykonany projekt: regionalizm

O pracowni:
Patrycja Dorczak Projektowanie Wnętrz – „Jestem młodą projektantką, która pracuje przy realizacjach autorskich projektów. Praca przy projektowaniu wnętrz daje mi ogrom satysfakcji zawodowej, zależy mi na pracy z klientem „na żywo”. Projektowanie mieszkań/ domów to proces, który potrafi trwać parę miesięcy/ lat, na przestrzeni tego czasu zmienia się też wyczucie klienta i często pierwsze wersje projektów akceptowane na początku realizacji zmieniają się, co uważam jest piękne i dodaję tym wnętrzom autentyczności.” – czytamy na stronie pracowni dorczakpatrycja.wixsite.com/my-site 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | whiteMAD na Instagramie  | Drewno |