Domek WALOWA w Beskidzie Wyspowym. Maleńka chatka wśród drzew

Ma tylko 35 m kw., ale w środku wszystko, czego potrzeba do przyjemnego wypoczynku. Domek WALOWA znajduje się w miejscowości Walowa Góra w Beskidzie Wyspowym. Wystarczy 1,5 godziny podróży autem, aby dojechać tu z Krakowa. Dom zbudowano według projektu, który przygotowała sama właścicielka – architektka Joanna Ryś-Ucherek z mężem Piotrem. Projektantce zależało, by zachować naturalny charakter miejsca, a budynek wpisać w rosnące na działce drzewa. W ten sposób powstała leśna oaza, w której może zamieszkać każdy. Domek można bowiem wynająć.

Domek składa się z dwóch prostych i geometrycznych brył, które przenikają się wzajemnie. Pierwsza stanowi główną część domu, kolejna to szkieletowa drewniana konstrukcja górująca nad tarasem w kształcie litery L. Dom zaprojektowany został na planie prostokąta a wieńczy go tradycyjny dwuspadowy dach o stromym nachyleniu 45 stopni. Do wykończenia dachu wykorzystano blachę na rąbek stojący w kolorze grafitowym. Elewacja budynku jest utrzymana w ciemnej tonacji tworzącej kontrast z otaczającą zielenią lasu, co sprawia, że wyróżnia się na jej tle, a jednocześnie nawiązuje swoją barwą do koloru pni drzew.

Oryginalny charakter budynku udało się stworzyć dzięki deskom pokrywającym elewacje. Przeszły one proces opalania, dzięki któremu zyskały głęboki, czarny kolor z delikatnie przebijającymi się odcieniami brązu. Właściciele zdecydowali się zastosować technikę Shou Sugi Ban, która wydobywa piękną strukturę drewna, ale też sprawia, że jest ono trwalsze. Deski są odporne na ogień, szkodniki i szkodliwe działanie wody czy promieni UV. Proces opalania stanowi naturalną alternatywę dla chemicznych impregnatów i lakierów. Metoda ta była świadomym wyborem proekologicznym.


Do środka budynku wchodzimy przez przesuwne drzwi tarasowe. W ciągu dnia, kiedy drzwi są rozsunięte, natura zdaje się wdzierać do wnętrza, a mieszkańcy zyskują większą powierzchnię do odpoczynku. Atrakcją drewnianego tarasu jest prawie 20-letnia brzoza, którą wpisano w projekt, tworząc dla niej specjalne miejsce w narożnym fragmencie.

We wnętrzu architekci zastosowali czytelny podział. Parter stanowi otwartą strefę dzienną z aneksem kuchennym, stołem jadalnianym oraz częścią wypoczynkową z sofą ustawioną na tle dużych okien. Tuż obok, za przeszklonymi przesuwnymi drzwiami znajduje się mała sypialnia z łóżkiem dwuosobowym. Zamontowane tutaj zasłony pozwalają zadbać o poczucie prywatności. Na parterze zaprojektowano też łazienkę.

Na piętro prowadzą proste schody umieszczone w centralnej części budynku. Zaprojektowana tam antresola stanowi dodatkową przestrzeń użytkową. Nie znajdziemy tu ścianek działowych, co daje poczucie przestrzeni. Na antresoli ustawiono dwuosobowe łóżko oraz mniejsze dla jednej osoby. Ciekawostką jest siatka w formie hamaku, na której można wygodnie zaszyć się z książką. Przy balustradzie schodów ustawiono biurko z miejscem do pracy.

Projekt zachowuje prostą paletę materiałową. Wnętrze domku, dzięki naturalnym materiałom takim jak drewno, sklejka, mikrocement oraz jasnym barwom, emanuje spokojem, stanowiąc idealne schronienie przed codziennym pośpiechem i hałasem. Więcej zdjęć budynku można znaleźć w serwisie Instagram tutaj: www.instagram.com/domek_walowa.

Projekt architektury oraz wnętrz:

Joanna Ryś-Ucherek – architekta z 7 letnim doświadczeniem, członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Posiada uprawnienia do projektowania bez ograniczeń. Obecnie pracuje w irlandzkim biurze projektowym w sektorze budynków komercyjnych. Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej. W trakcie studiów odbyła wymiany studenckie na Hogeschool van Amsterdam oraz National University of Singapore. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w Holandii, Belgii oraz Arabii Saudyjskiej.

Domek WALOWA jest wspólnym dziełem Joanny i Piotra. Wspólnie pracowali nad nim od 2021 roku. Większość prac wykończeniowych, meblowych, stolarskich – w tym elewację – wykonali samodzielnie.

źródło: domek-walowa.pl

projekt: Joanna Ryś-Ucherek

zdjęcia: Joanna Krowiranda

Czytaj też: Domek letniskowy | Drewno | Podróże | Polecane | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie