Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w 2007 roku. Nieszablonowy obiekt od razu wzbudził spore kontrowersje, a gorzowianie ochrzcili go mianem “Pająka” (oficjalna nazwa to Info Glob). Rzeczywiście, agresywna forma stalowej konstrukcji przypomina ogromnego pajęczaka z wysoko uniesionym odwłokiem.

Dominanta powstała w ramach przebudowy mostu Staromiejskiego. Obiekt został zaprojektowany przez Autorską Pracownię Projektową „Format” (Małgorzata, Waldemar i Mateusz Kłosowscy). Budowę samego ronda ukończono w 2006 roku, a rok później oddano taras widokowy na wieży. Oficjalnie budynek został oddany do użytku 18 lipca 2008 roku.

Wieża widokowa i wieża katedry. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC BY-SA 4.0


20-metrowa wieża składa się z ażurowej kuli otoczonej tarasem widokowym, szklanego walca ze spiralnymi schodami prowadzącymi z podziemnego holu na taras oraz osiemnastu giętych podpór. Ściany pokryte są nazwami różnych miast ze wskazaniem ich odległości od “Pająka” oraz nazwami miast partnerskich współpracujących z Gorzowem Wielkopolskim. Na budynku zainstalowana została trzymetrowa elektroniczna tablica wyświetlająca wiadomości z miasta, temperaturę, zapowiedzi imprez masowych itd. Do wieży prowadzą dwa zejścia podziemne.

Dominanta (we wnętrzu budynku). Fot. Danuta B. / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Konstrukcja została przystosowana do roli galerii handlowej, na którą jest przeznaczone 10 pomieszczeń. Na środku holu zamontowano kulistą fontannę ustawioną na mozaice przedstawiającej różę wiatrów. Władze miasta decydując się na realizację wieży planowały, że będzie ona zapowiedzią tego, co powstanie na Zawarciu – nowoczesnej dzielnicy, która ma wprowadzić Gorzów w nowe, lepsze czasy. Niestety, efekt odbiega dość mocno od pierwotnych, wzniosłych założeń.

Info Glob. Fot. Flyz1, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kontrowersyjny obiekt spotkał się z dużą krytyką. Dominanta została odznaczona antynagrodą Makabryła za najgorszy budynek 2007 roku. Konstrukcja była wielokrotnie komentowana przez osoby publiczne. Jest jednak jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Gorzowa Wielkopolskiego oraz ikoną polskiej architektury lat 2000. W 2012 roku (oraz następnie w 2016) radny Gorzowa Wielkopolskiego Jerzy Wierchowicz dał propozycję przebudowy osobliwego obiektu. Projekt nie doszedł jednak do skutku.

Źródło: bryla.plarchitektura.muratorplus.pl, appformat.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Miasto | Rzeźba | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły