CIEKAWOSTKI

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w 2007 roku. Nieszablonowy obiekt od razu wzbudził spore kontrowersje, a gorzowianie ochrzcili go mianem “Pająka” (oficjalna nazwa to Info Glob). Rzeczywiście, agresywna forma stalowej konstrukcji przypomina ogromnego pajęczaka z wysoko uniesionym odwłokiem.

Dominanta powstała w ramach przebudowy mostu Staromiejskiego. Obiekt został zaprojektowany przez Autorską Pracownię Projektową „Format” (Małgorzata, Waldemar i Mateusz Kłosowscy). Budowę samego ronda ukończono w 2006 roku, a rok później oddano taras widokowy na wieży. Oficjalnie budynek został oddany do użytku 18 lipca 2008 roku.

Wieża widokowa i wieża katedry. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC BY-SA 4.0

20-metrowa wieża składa się z ażurowej kuli otoczonej tarasem widokowym, szklanego walca ze spiralnymi schodami prowadzącymi z podziemnego holu na taras oraz osiemnastu giętych podpór. Ściany pokryte są nazwami różnych miast ze wskazaniem ich odległości od “Pająka” oraz nazwami miast partnerskich współpracujących z Gorzowem Wielkopolskim. Na budynku zainstalowana została trzymetrowa elektroniczna tablica wyświetlająca wiadomości z miasta, temperaturę, zapowiedzi imprez masowych itd. Do wieży prowadzą dwa zejścia podziemne.

Dominanta (we wnętrzu budynku). Fot. Danuta B. / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Konstrukcja została przystosowana do roli galerii handlowej, na którą jest przeznaczone 10 pomieszczeń. Na środku holu zamontowano kulistą fontannę ustawioną na mozaice przedstawiającej różę wiatrów. Władze miasta decydując się na realizację wieży planowały, że będzie ona zapowiedzią tego, co powstanie na Zawarciu – nowoczesnej dzielnicy, która ma wprowadzić Gorzów w nowe, lepsze czasy. Niestety, efekt odbiega dość mocno od pierwotnych, wzniosłych założeń.

Info Glob. Fot. Flyz1, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kontrowersyjny obiekt spotkał się z dużą krytyką. Dominanta została odznaczona antynagrodą Makabryła za najgorszy budynek 2007 roku. Konstrukcja była wielokrotnie komentowana przez osoby publiczne. Jest jednak jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Gorzowa Wielkopolskiego oraz ikoną polskiej architektury lat 2000. W 2012 roku (oraz następnie w 2016) radny Gorzowa Wielkopolskiego Jerzy Wierchowicz dał propozycję przebudowy osobliwego obiektu. Projekt nie doszedł jednak do skutku.

Źródło: bryla.plarchitektura.muratorplus.pl, appformat.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Miasto | Rzeźba | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Wieża widokowa i wieża katedry. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC BY-SA 4.0
Info Glob. Fot. Flyz1, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Wieża: widok znad rzeki Warty. Fot. Danuta B. / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Dominanta (we wnętrzu budynku). Fot. Danuta B. / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Dominanta (we wnętrzu budynku). Fot. Danuta B. / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Info Glob. Fot. Stiopa, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Dominanta oświetlona w trakcie nocy. Fot. Jan M, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Zamek w Olsztynku – krzyżacka twierdza przekształcona w szkołę

Zamek w Olsztynku to przykład neogotyckiej rekonstrukcji nawiązującej do pierwotnego, gotyckiego założenia zamkowego wzniesionego przez…

14 czerwca 2024

Krucza 3 w Warszawie – samotna pamiątka po dawnej wielkomiejskiej zabudowie ulicy

Kamienica stojąca samotnie pod adresem Krucza 3 w Warszawie jest jedynym reliktem dawnej dziewiętnastowiecznej zabudowy…

13 czerwca 2024

Meczet w Kruszynianach. Jest najstarszy w Polsce

To cenny przykład islamskiego budownictwa. Meczet w Kruszynianach zbudowany został z drewna. Położony jest w…

13 czerwca 2024

Skromny i nowoczesny. Dom Otwarty w Poznaniu

Budynek zaprojektowała Katarzyna Buczkowska-Grobecka z pracowni Ktura Architekci. Dom zbudowany został w Poznaniu. Dom Otwarty…

13 czerwca 2024

Przejście dla pieszych przy dworcu Gdańsk Główny

To rewolucja. Nowe naziemne przejście dla pieszych przy dworcu Gdańsk Główny znacznie ułatwi poruszanie się…

13 czerwca 2024

5 najważniejszych zalet stosowania aluminium w produkcji drzwi przeciwpożarowych

W nowoczesnych budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych, bezpieczeństwo jest priorytetem. Jednym z kluczowych elementów…

13 czerwca 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej