Dominika Kulczyk kupiła podparyski dom Marii Skłodowskiej-Curie

Dom polskiej noblistki znajduje się pod Paryżem. Budynek kupiła Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation. Po remoncie będzie tu działać Dom Siostrzeństwa. Według planów przyznawane będą w nim nagrody dla zdolnych kobiet, których działalność można porównać do naukowych odkryć Marii Skłodowskiej-Curie.

To nie jest duży budynek. Dom zbudowany został w 1890 roku i dziś ma status zabytku. Jego powierzchnia wynosi 120 m kw. W tylnej części znajduje się ogródek o powierzchni 900 m kw. W środku zachowało się wiele oryginalnych elementów wystroju z XIX wieku.

Wiadomość o kupnie budynku jest istotna bo dom noblistki jest cenny dla polskiej historii. Dom wystawiono na sprzedaż już w 2021 roku i mógł go kupić każdy. Jednak to dla Polaków budynek ma cenniejszą wartość. O chęci zakupu informował w 2021 roku premier Mateusz Morawiecki. Ostatecznie budynek trafił w ręce Dominiki Kulczyk, prezeski Kulczyk Foundation.

Według wstępnych planów w budynku ma powstać Dom Siostrzeństwa. Będzie to miejsce spotkań i pracy kobiet z całego świata. Te najzdolniejsze będą nagradzane – to symboliczne nawiązanie do naukowych osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie i jej nagrody Nobla.

Budynkiem byli zainteresowani też Francuzi. To atrakcyjna lokalizacja w otoczeniu zieleni. Kilkaset metrów od domu znajduje się stacja szybkiej kolejki podmiejskiej RER, dzięki czemu łatwo dojechać stąd do centrum Paryża. Miejscowość Saint-Remy-les-Chevreuse otoczona jest lasami, są tu malownicze jeziora i rzeka.


Maria Skłodowska-Curie mieszkała w budynku wspólnie ze swoim mężem. Z budynku korzystali głównie latem, spędzali tu weekendy i ferie. Dom otoczony jest kamiennym murem. Wewnątrz znajduje się sześć pomieszczeń, w tym trzy sypialnie. Piętrowy budynek ma zaadaptowane do mieszkania poddasze, na które wchodzi się po wąskich i krętych schodach. Na piętrze jest strefa prywatna z sypialniami i biurem do pracy. Parter wypełniają salon, jadalnia i kuchnia. Co ciekawe, w każdym pomieszczeniu jest kominek.

Prace remontowe zaplanowane są na 2025 rok. Niezbędna będzie wymiana podłóg i posadzki. Naprawy wymaga dach oraz fasada.

fot. Kulczyk Foundation

Czytaj też: Ciekawostki | Historia | Paryż | Francja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie