Domki Cichosza w Szydłowie

Domki Cichosza w Szydłowie. Powstały na urokliwej działce pod lasem!

Domki Cichosza w Szydłowie to kompleks domków letniskowych, które powstały na skraju lasu. Wszyscy marzymy o swoim miejscu gdzieś „poza miastem”. Własnym azylu, w którym nikt nie będzie nam mówił co, kiedy i jak mamy robić.  Inwestorzy zgłosili się do Macieja Rempalskiego z pracowni Modern Studio Architektury Maciej Rempalski z chęcią wykonania projektu nowoczesnej stodoły (zespołu stodół) na bardzo urokliwej działce pod lasem.

Stodoły, a szczególnie te “nowoczesne”, budzą coraz bardziej negatywne odczucia, stały się modne w złym tego słowa znaczeniu,  są kopiowane i modyfikowane bez dbałości o proporcję, skale, dla inwestorów stają się celem samym w sobie bez żadnego uzasadnienia.


Założenie – nowoczesna stodoła i co dalej? 
“Układ działki (duża polana w środku lasu) zdefiniowały założenia główne. Zależało nam aby częścią budynku wynieść się ponad teren, aby “patrzeć dalej/z innej perspektywy”, tutaj takim prostym ćwiczeniem było wejście na ambonę widokową (jakich wiele jest w lasach) … i tak można powiedzieć, że ambona była kierunkiem początkowym. Stworzenie platformy widokowej wewnątrz budynku, tak aby obiekt mógł “chłonąć” otoczenie na kilku płaszczyznach, pozostałe okna/nacięcia w elewacji służą również temu – otwierają budynek na każdą ze stron i ubierają w kadry te naprawdę piękne widoki znajdujące się wokoło. Te podstawowe założenia doskonale określa szkic (będący załącznikiem do zdjęć) – 2 poziomy ubrane w formę w najprostszy z możliwych sposobów- zamknięte w linie …3 linie, które zbudowały cały budynek (a w zasadzie dwa budynki).”  – mówi Maciej Rempalski

“Budynki o podobnej formie, ale różnią się między sobą zarówno układem funkcjonalnym, kątem nachylenia dachu,  jak i rozmieszczeniem okien. Tak powstała idea projektu, a później zostało tylko zmierzyć się z Inwestorem, który, mówiąc generalnie, był w szoku. Chciał stodołę, a dostał ambonę…. To nie było proste i łatwe zderzenie, ale po kilkugodzinnej rozmowe udało się, dostaliśmy zielone światło. Inwestorzy to rodzina, która prowadzi swój własny biznes twórczy, produkują ceramikę i jest to manufaktura w najlepszym tego słowa znaczeniu. Osoby kreatywne i twórcze, ale też wyedukowane w tej dziedzinie (2 os absolwenci ASP).” – dodaje architekt Dla kogo te budynki?
Budynek mniejszy dla 2 córek, większy dla rodziców. Co ważne, docelowo inwestycja to budowa w tym miejscu ok 10-12 budynków rozłożonych niezależnie na polanie, w taki sposób względem siebie, aby każdy z nich mógł zapewnić intymność i komfort dla jego użytkowników. Nazwa zamierzenia to “cichosza” i takie te budynki mają być w odbiorze i funkcjonowaniu. W tym samym charakterze – inspirując się otaczającym krajobrazem pól i lasów zaprojektowano również wnętrza domków.

Nazwa: Cichosza Domki
Lokalizacja: Szydłów, woj. Opolskie
Powierzchnia użytkowa: 45 m 2 , i 40 m 2
Powierzchnia zabudowy: 2×35 m2
Projekt i realizacja: 2020
Projekt: Modern Studio Architektury Maciej Rempalski
Autor: Maciej Rempalski
Współpraca autorska: Anna Swadźba, Joanna Wojtaszek
Inwestor: Cichosza Domki
Zdjęcia: Joanna Prokopowicz (bryła zewnętrzna), Sonia Pasternok (wnętrza)