Domki jak grzyby. Powstały w sosnowym lesie i można je wynająć!

Domki jak grzyby powstały w sosnowym lesie w chińskiej prowincji Jiangxi. Autorami tych nietypowych domków letniskowych są architekci z pracowni ZJJZ atelier. 

Domki jak grzyby od ZJJZ atelier mają po 50 metrów kwadratowych każdy. Powstały jako domki letniskowe na wynajem wchodzące w skład kompleksu wypoczynkowego w chińskiej prowincji Jiangxi.Celem, który postawili sobie architekci było zaprojektowanie kilku drewnianych domków, które wpiszą się w krajobraz sosnowego lasu. Architekci zaproponowali zaokrągloną betonową bryłę u podstawy, zwieńczoną stożkowym dachem pokrytym gontem, co ma odnosić się do kształtu grzybów rosnących w lesie. 

„Operowanie relacją między naturą a architekturą stało się zasadniczym założeniem naszego projektu.” – mówią przedstawiciele ZJJZ atelier

Domki jak grzyby, nazywane przez architektów pieszczotliwie pieczarkami składają się z dwóch prostych brył – okrągłej i prostokątnej – zaprojektowanych tak, aby spełniały funkcje, które się w nich znajdują. Główną część budynku (okrąg) stanowi przestrzeń pokoju gościnnego, w którym znajduje się panoramiczne okno zanurzające gości w otaczającej przyrodzie. Poddasze służy jako strefa dla dzieci i połączona została małymi schodami.

Prosta, prostokątna bryła, wkomponowana w główną bryłę “pieczarki”, zamyka łazienkę i przestrzeń magazynową. Obok wanny zaprojektowano poziome okno, które zapewnia prywatność poprzez uniknięcie widoku z ciągu pieszego, jednocześnie wprowadzając naturę do przestrzeni. Okrągły świetlik na górze pozwala na grę światła i cieni wraz ze zmianą czasu i pogody, co sprawia, że o każdej porze wnętrze wygląda nieco inaczej.

Czytaj też: Domek letniskowy | Drewno | Las | Chiny | Architektura

źródło: ZJJZ atelier