Domki letniskowe nad Jeziorem Drawskim. Sercem każdego domku jest palenisko!

Domki letniskowe nad Jeziorem Drawskim zaprojektowali mgr inż. arch. Adam Jankowski, mgr inż. arch. Kamil Paszek z pracowni AMJ Studio. Wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego budynki o niewielkiej skali wpisują się w skarpę oraz w krajobraz kulturowy regionu. Ich bryły tworzą zróżnicowany i rozproszony układ przywodzący na myśl tradycyjną wioskę.

Idea projektu zakładała lokalizację trzech domów letniskowych skupionych wokół wspólnych elementów zagospodarowania terenu takich jak: palenisko z wędzarnią, balia ogrodowa, sad drzew owocowych czy tytułowa winnica, która wpisana jest w naturalne zbocze. Z serca układu, w stronę jeziora, wychodzi osiowo prywatny pomost. Obiekty zlokalizowaliśmy na naturalnej skarpie schodzącej do jeziora.

“Najważniejsze w projekcie było dla nas otwarcie widokowe każdego z domów na jezioro i wpisanie architektury założenia w krajobraz naturalny. Chcieliśmy wykorzystać potencjał niezwykłej lokalizacji zachowując istniejący drzewostan znajdujący się wzdłuż brzegu zatoki.” – mówi Adam Jankowski

Każdy z budynków stoi na kamiennej podstawie, która ma nawiązywać do fundamentów tradycyjnych domów wiejskich. W celu odróżnienia obiektów od siebie zdecydowaliśmy się na użycie 3 różnych materiałów elewacyjnych pochodzenia naturalnego: lamele drewniane, deski naturalne układane na zakład, gont drewniany. Dachy wszystkich budynków pokryto blachą cynkowaną, układaną na rąbek stojący.


Istotnym elementem, który nawiązuje do archetypu tradycyjnej chaty jest masywny komin widoczny w bryle. W każdym budynku palenisko stanowi serce domu. W budynkach parterowych kominki są obsługiwane z 2 stron (z wnętrza i z tarasu zewnętrznego).

Każdy z trzech domów letniskowych posiada duży podcień frontowy, pod którym znajduje się miejsce wspólne do wypoczynku. Kompozycja drewnianych słupów i ażurowych lameli ma dać schronienie przed deszczem oraz ciekawą grę światłocienia. W budynku A podcień tworzy loggię dostępną z sypialni na górze, natomiast w domach B i C dostawiono do brył budynków tarasy wynoszące się ponad opadający teren działki. Jak wam się podobają domki letniskowe nad Jeziorem Drawskim?

Metryka projektu: 
Tytuł: domki letniskowe nad Jeziorem Drawskim
Autorzy: mgr inż. arch. Adam Jankowski, mgr inż. arch. Kamil Paszek
Lokalizacja: Stare Drawsko, gm. Czaplinek, woj. zachodniopomorskie
Inwestor prywatny
Rok projektu: 2022

O pracowni:
AMJ studio to poznańska pracownia projektowa założona w 2018 r. Działalność biura skupia się na architekturze oraz projektowaniu wnętrz. Architekci stawiają na ciągłe doskonalenie warsztatu, wdrażanie nowych technologii i metod projektowania, co przekłada się bezpośrednio na jakość świadczonych usług. Poszanowanie kontekstu miejsca i przykładanie szczególnej uwagi do detalu to najważniejsze wartości reprezentowane przez AMJ studio. Rozwój poprzez realizowanie pasji do architektury widoczny jest w indywidualnym podejściu do wymagań każdego inwestora. Architekci stawiają na połączenie funkcjonalności kreowanej przestrzeni z najwyższej jakości estetyką. Więcej informacji na temat pracowni znajdziecie tutaj: www.amjstudio.pl

To nie pierwszy projekt pracowni AMJ studio, który opisywaliśmy. Poniżej przykładowe wnętrza autorstwa Adama Jankowskiego i jego zespołu:

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza| Domek letniskowy | whiteMAD na Instagramie