Domki na drzewach

Domki na drzewach w Norwegii. Genialny widok na fiordy

Domki na drzewach zbudowane zostały nieopodal miejscowości Odda, z bezpośrednim widokiem na Hardangerfjord – jeden z czterech najdłuższych fiordów na swiecie.

Woodnest to projekt przygotowany przez architektów z norweskiej pracowni Sindre Ellingsen. W sumie powstały dwie tak nietypowe konstrukcje. Ich wygląd jest efektem topografii terenu i samego miejsca. Każdy z domków został zawieszony na wysokości 5-6 metrów nad poszyciem lasu i przymocowany stalową obrożą do pnia sosny. Zawieszenie domków nad ziemią to celowy zabieg – architekci chcieli, aby użytkownicy jeszcze bardziej zbliżyli się do natury i mogli z nią obcować. Wspinaczka na drzewo ma więc być ucieleśnieniem tego, co znaczy przebywać w naturze.

Do domków prowadzi spacerowa ścieżka, która rozpoczyna się w mieście Odda. Do wnętrza budynków można wejść korzystając z drewnianych mostków.

Domki mają po zaledwie 15 m kw. powierzchni. Wszystkie funkcje zostały zdeterminowane pniem drzewa, który przeszywa konstrukcje w środku. Mimo tego ograniczenia architekci przewidzieli tu cztery miejsca do spania, maleńką łazienkę, kuchnię i część dzienną. Największe wrażenie robią jednak przeszklenia, z których rozpościera się genialny widok na okolicę.

Domki na drzewach


Zastanawiacie się, jak to wszystko utrzymuje się na zaledwie jednym pniu? Stabilność to efekt specjalnych żeber, które otaczają pień. Żebra przesłonięte zostały surowym, naturalnym drewnem, które z czasem zmieni swój kolor sprawiając, że domki na drzewach wtopią się w leśny krajobraz.

Czytaj więcej: Domek letniskowy | Ciekawostki | Podróże | Las

źródło: Sindre Ellingsen

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły