Domki przy Dolinie Bobru

Domki przy Dolinie Bobru z widokiem na Karkonosze. Są proste i estetyczne!

Domki przy Dolinie Bobru powstały na wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na Karkonosze. Otoczenie charakteryzuje bogactwo flory i fauny. W ramach zaplanowanej inwestycji zaprojektowano dwa domki letniskowe o sumarycznej powierzchni użytkowej ok. 80 metrów kwadratowych. W najbliższej przyszłości jako kolejny etap założenia zostanie zrealizowany trzeci większy budynek – dom jednorodzinny dla gospodarzy.

W trakcie wizji lokalnej na terenie opracowania odkryto, że nieopodal działki zlokalizowany jest nieczynny kamieniołom. Pojawił się pomysł, aby w projekcie odnieść się do tego niezwykłego sąsiedztwa. Teren znajduje się na stromym zboczu, w związku z czym domy umieszczono tak, aby sprawiały wrażenie swobodnie porozrzucanych głazów. Zachowując konsekwentnie tą idee, budynkom nadano podobną do kamieni formę poprzez przekątnie poprowadzenie kalenicy i rzut na planie kwadratu. Budynki dzięki temu przypominają ociosane sześciany. 

Niewątpliwie największą wartością działki jest jej krajobrazowy charakter, stąd też podczas projektowania istotne było wyeksponowanie widoku na Karkonosze co uzyskano poprzez zastosowaniu we wnętrzu panoramicznych okien o szerokości 4,5 m kadrujących widok niczym obraz. Lokalizacja budynków, jak i ścieżek została zaplanowana tak, aby w jak najmniejszym stopniu zaingerować w znajdującą się na działce roślinność. Ważne było także zachowanie naturalnego „dzikiego” charakteru działki, w jak najmniejszym stopniu dotkniętego działalnością człowieka stąd też rezygnacja z tradycyjnych nawierzchni utwardzonych na rzecz ścieżek gruntowych z elementami kruszywa pochodzącego z najbliższego otoczenia. Zrezygnowano również z ogrodzenia wyznaczającego granice działki. 


Domki przy Dolinie Bobru posadowione są na cokole cofniętym w stosunku do bryły budynku. Dzięki temu zabrano mniej powierzchni biologicznie czynnej. Nadwieszenie domków poza cokół sprawia wrażenie, że od zewnątrz wydają się one lewitować nad zboczem. Od wewnątrz zabieg ten natomiast zbliża użytkowników jeszcze bardziej do otaczającego krajobrazu. Krzewy znajdujące się bezpośrednio pod domkiem górnym od strony salonu wyglądają niczym korony drzew, potęgując majestatyczność widoku, jaki można oglądać z salonu. 

Domki zostały zaprojektowane na planie kwadratu. Główne wejście zlokalizowane jest od strony wschodniej poprzez przylegający taras. Na parterze znajduje się część dzienna z aneksem kuchennym, łazienką oraz garderobę. Na antresoli, której obrys poprowadzony jest zgodnie z linią kalenicy tj. przekątnie do rzutu domu, umieszczono sypialnię. Poprowadzenie w ten sposób linii dachu pozwoliło osiągnąć odpowiednią wysokość w miejscach, gdzie było to najbardziej pożądane.

Poszczególne obiekty zostały wykonane w systemie drewna klejonego HBE. Technologia ta sprawia, że od wewnątrz nie było konieczności wykończenia ścian dodatkową okładziną. Na zewnątrz do wykonania elewacji, jak i dachu wykorzystano modrzew syberyjski, który pod wpływem promieni UV zaczął patynować, dzięki czemu domki jeszcze bardziej komponują się z otaczającym krajobrazem. Cokół natomiast wykończono kamieniem ciosanym pochodzącym bezpośrednio z działki inwestora.

Nazwa projektu: Domki wakacyjne „u Gai” z widokiem na Karkonosze.
Ukończenie budowy: 2022
Powierzchnia użytkowa: 81 m2
Lokalizacja: Radomice, Powiat lwówecki
Funkcja: Domy wakacyjne
Zdjęcia:  Michał Drapała (https://michaldrapala.pl/)

Projekt: SAN Architektura Rafał Oleksik
Główny architekt: Rafał Oleksik
Strona www: www.sanarch.pl
Social Media: https://www.facebook.com/sanarchitektura/ / https://www.instagram.com/san_architektura/
Konstrukcja: AM Projekty Konstrukcje
Instalacje sanitarne: Michał Baran Embe Studio
Instalacje elektryczne: Paweł Kóska

O architektach: 
SAN to studio architektury założone przez architekta Rafała Oleksika. Każdy projekt tworzymy z pasją i zaangażowaniem.  Do każdego tematu podchodzimy indywidualnie za główny cel stawiając sobie odpowiedź na potrzeby klienta oraz najwyższą jakość projektu. Tworzymy architekturę nowoczesną, estetyczną i funkcjonalną. Naszą specjalizacją są budynki mieszkalne, zarówno domy jak i budynki wielorodzinne. Projektujemy również obiekty przemysłowe, handlowe, biurowe jak i użyteczności publicznej. Czytamy na stronie: SAN Architektura Rafał Oleksik (www.sanarch.pl)

Czytaj też: Domek letniskowy | Architektura w Polsce | Drewno | whiteMAD na Instagramie  | Styl skandynawski