Domki przy lodowcach w Norwegii. Zaprojektowała je Snøhetta

Domki przy lodowcach w Norwegii powstały przy jednej z popularnych tras w północnej części kraju. Tungestølen to kompleks kilkunastu niewielkich chatek, które mają dawać dach nad głową turystom i wędrowcom zwiedzającym naturalne bogactwa Norwegii. Autorami projektu są architekci ze słynnego biura architektonicznego Snøhetta. 

Tungestølen, bo tak nazwano domki przy lodowcach w Norwegii autorstwa biura architektonicznego Snøhetta powstały na zlecenie organizacji Luster Turlag zajmującej się promocją turystyki górskiej w Norwegii. Nowe chatki powstały w miejscowości Veitastrond przy jednym z najpopularniejszych szlaków górskich w tym regionie. Nowe obiekty mają zastąpić swoje poprzedniczki, które zostały uszkodzone przez silny wiatr w 2011 roku.


Zaprojektowane przez architektów ze słynnego biura architektonicznego Snøhetta domki są zdecydowanie bardziej wystrzymała na warunki pogodowe panujące w górach, a ich kształt ma umożliwiać znoszenie nawet najsileniejszych podmuchów wiatru, które w tym regionie, a w szczególności na dnie doliny mogą wiać z prędkością do nawet 200 kilometrów na godzinę. Wnętrza domków zostały utrzymane w minimalistycznym skandynawskim stylu i oferują wyłącznie najpotrzebniejsze elementy wyposażenia, takie jak piętrowe łóżka, niewielka łazienka, czy aneks kuchenny. Ciekawym zabiegiem było stworzenie nieregularnych, geometrycznych okien, które dosłownie kadrują wiodki na norweskie lodowce.

Kolejną zaletą domków jest fakt, że były one wyjątkowo ekonomiczne i ekologiczne. Domki przy lodowcach w Norwegii powstały niemal w całości z gotowych prefabrykatów, które zostały dostarczone na miejsce za pomocą kilku ciężarówek. Zabieg ten sprawił, że udało się ograniczyć ślad węglowy, a także znacznie skrócić czas budowy kompleksu. Domki Tungestølen mają zostać otwarte już w lipcu 2020 roku i będą mogły ugościć do 30 osób, natomiast pod koniec roku, gdy zakończy się budowa ostatniego etapu, kompleks będzie w stanie zaoferować komfortowy nocleg dla nawet 50 osób.

Czytaj też: Norwegia | Domek letniskowy | Drewno | Podróże | Architektura

źródło: Snøhetta
zdjęcia: Jan M Lillebø