salon kąpielowy

Domowy salon kąpielowy: wystarczy rozsunąć ściany, by cieszyć się plenerem

Polski klimat bywa kapryśny. Ciepłem i słońcem możemy cieszyć się w zaledwie kilka miesięcy w roku. Projektanci z pracowni Gąska Studio – Łukasz Gąska i Marta Sowińska-Gąska znaleźli sposób, jak szybko można zmienić domowy basen w plenerowy salon kąpielowy.

Głównym założeniem projektu salonu kąpielowego było stworzenie kameralnej przestrzeni służącej do wypoczynku. Architektura miała się zintegrować z najbliższym otoczeniem – ogrodem pełnym zieleni. Koncepcja elewacji, tarasu i salonu kąpielowego zakłada przenikanie się dwóch przestrzeni. Wnętrze zostało zaprojektowane jako przedłużenie ogrodu, tworząc w ten sposób intymną i wyciszającą strefę prywatną. Efekt architekci osiągnęli wybierając odpowiednią aranżację oraz zestawiając spójne wizualnie materiały wykończeniowe na posadzkach, ścianach wnętrza i elewacji na zewnątrz.

Tutaj warto zwrócić uwagę na najważniejszy element – system obrotowych ścian. Ich zastosowanie pozwala domownikom zmieniać aranżację wnętrza w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Z salonu kąpielowego mogą korzystać w deszczowe i chłodne dni, a kiedy wyjdzie słońce – obrócić ściany i cieszyć się świeżym powietrzem. Obrotowa konstrukcja opiera się na systemowym rozwiązaniu elewacji – w specjalnych ramach umieszczono wypełnienie (architekci wykorzystali płytki z kolekcji Tubądzin). Takie rozwiązanie pozwala na niemal całkowite usunięcie barier między wnętrzem a zewnętrzną częścią i zatarcie granicy między tymi strefami.

Swój pomysł architekci zgłosili do konkursu Tubądzin Design Awards 2018 i pokonali kilkaset innych projektów. Jury konkursowe było pod wrażeniem wykorzystania płytek, które okazały się być bardzo uniwersalne – z powodzeniem zdobią wnętrze i stanowią bardzo dobry materiał elewacyjny. Łukasz Gąska i Marta Sowińska-Gąska odebrali nagrodę Grand Prix Monolith 2018 w postaci wyjazdu na Design Week NYC oraz 2500 euro. Częścią nagrody był też staż w pracowni Doroty Koziary w Mediolanie, który architekci odbyli jesienią 2019 r. Przez dwa tygodnie pracowali z projektantką, ale też zwiedzali. Podczas stażu udało im się zwiedzić Mediolan, Bergamo, Genuę i jezioro Como.

salon kąpielowy


Praca nad projektem była dla młodych projektantów wyzwaniem. Nie chcieli uciekać się do utartych schematów, stąd pomysł na obrotowe ściany. – Wyzwaniem było podejście do tematu w nieszablonowy sposób, tak aby nasza praca wyróżniała się na tle innych zgłoszeń. Naszym założeniem było przedstawienie produktów w nowy sposób, stąd propozycja wykorzystania ich nie tylko na ścianach i podłogach wnętrza, ale również na elewacji budynku. Szukaliśmy również technicznego rozwiązania zewnętrznej ściany budynku, tak aby osiągnąć zamierzony efekt przenikania się wnętrza i zewnętrza – tłumaczy Łukasz Gąska.

Jak dodaje architekt, obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które ułatwiają pracę i umożliwiają wydobycie z projektowanych wnętrz pełni ich możliwości. – Z roku na rok architekci mają coraz większe możliwości wyboru produktów, które mogą zastosować w swoich projektach. Do oferty marek ceramicznych wprowadzane są nowe kolekcje, które współtworzone są z projektantami i designerami z całego świata. Cieszy podwójnie, gdy produkty takie wprowadza polska marka we współpracy z polskimi projektantami, np. Tubądzin z Dorotą Koziarą i Maciejem Zieniem – dodaje Łukasz Gąska.

W tym roku ruszyła III edycja konkursu Tubądzin Design Awards 2020. Mogą brać w nim udział zarówno doświadczeni jak i początkujący architekci, projektanci i studenci. Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na stronie konkursu a następnie wprowadzić projekt w wybranej kategorii konkursowej: Young Power, Everyday Design, Unlimited Architecture. Konkurs podzielony został na III etapy, pierwszy trwa do 30 kwietnia 2020 r., drugi trwa od 1 maja do 31 lipca 2020 r., a trzeci od 1 sierpnia do 31 października 2020 r. Regulamin znajduje się na stronie organizatora www.tubadzin.pl/design. Przykład Łukasza Gąski i Marty Sowińskiej oraz pozostałych laureatów poprzednich edycji dowodzi, że warto wziąć w nim udział! Więcej o nagrodach i jury najnowszej edycji pisaliśmy w artykule tutaj.

Magazyn whiteMAD jest partnerem medialnym wydarzenia.

Czytaj więcej: Ceramika | Domek letniskowy | Wnętrza | Zieleń

źródło: Gąska Studio