Domowy ul od IKEA. Zrobisz go własnoręcznie w domu.

Co roku 20 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pszczół. W ramach tej ogólnoświatowej akcji powstał domowy ul od IKEA – Bee Home. Produkt ma zachęcać mieszkańców miast do wspierania pożytecznych owadów, a także informować społeczeństwo, jak ważnym elementem ekosystemu są owady.

Domowy ul od IKEA został zaprojektowany przez twórców z należącej do IKEA placówki badawczo-rozwojowej SPACE10, którzy do współpracy zaprosili studio Bakken & Bæck oraz projektantkę Tanitę Klein. Projektanci w ramach Międzynarodowego Dnia Pszczoły stworzyli niewielki, drewniany ul, który można postawić na ogrodzie, tarasie, czy nawet na balkonie lub na dachu.Bee Home zostało zaprojektowane z myślą o tak zwanych pszczołach samotnicach, które jak sama nazwa wskazuje żyją samotnie. Te niesamowicie ciekawe owady są znane jako świetne zapylacze. Jedna pszczoła samotnica może sama zapewnić zapylenie takiej samej ilości roślin, jak 120 pszczół miodnych. Co równie ciekawe pszczoły samotnice nie mieszkają w koloniach, ani złożonych ulach, lecz potrzebują jedynie małych otworów do przechowywania pyłku i składania jaj oraz ochrony przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Sprawia to, że domowy ul od IKEA jest idealnym domem dla tych wyjątkowo przydatnych owadów.


Dodatkową zaletą Bee Home stworzonego przez zespół z SPACE10 jest fakt, że dom dla pszczół można pobrać za darmo jako plik cyfrowy, w którym znajdziemy pełną instrukcję oraz wymiary, które umożliwią nam samodzielne stworzenie domku dla pszczół. Na stronie SPACE10 znajdziecie kilkanaście różnych wariantów, rozmiarów i kształtów, jakie mogą przybrać przydomowe ule dla pszczół. Osoby mające trochę drewnianych desek, odpowiedni sprzęt i minimum zdolności manualnych mogą samodzielnie wykonać hotel dla owadów. Pozostałe osoby IKEA zachęca, by zgłosiły się do lokalnych rzemieślników, którzy na podstawie pobranej instrukcji wytną odpowiednie elementy. Projekt możecie pobrać klikając TUTAJ. 

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz gdy IKEA wychodzi z inicjatywą mającą na celu wsparcie zwierzaków. Opisywaliśmy już między innymi domy dla bezdomnych zwierząt od IKEA, o których przeczytacie TUTAJ, a także kolekcję mebli dedykowaną zwierzętom domowym, o której przeczytacie TUTAJ. 

O projektantach: 
Bakken & Bæck – studio projektowe chętnie pracujące z nowoczesnymi technologiami, które pomaga firmom w identyfikacji, badaniach i reagowaniu na nowe możliwości poprzez tworzenie cyfrowych rozwiązań, które wytrzymują próbę czasu. Bakken & Bæck zostało uznane za jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie w 2020 roku przez Fast Company i uznane za uczynienie skomplikowanych branż dostępnymi dla codziennych użytkowników. Zespół działa w swoich biurach w Oslo, Amsterdamie, Bonn i Londynie. Ich praca ma na celu wywarcie wpływu na skalę globalną.

Tanita Klein – projektantka wnętrz i produktów pochodząca z Niemiec. Po studiach w Paryżu i Eindhoven, Tanita Klein dołączyła do SPACE10 jako designerka-rezydentka, gdzie współtworzyła projekt Bee Home. Praca Tanity ma na celu ponowne przemyślenie istniejących kontekstów i stworzenie rozwiązań inspirowanych aktualnymi zmianami społecznymi i środowiskowymi zachodzącymi na świecie. Jej ulubionym narzędziem projektowym jest myślenie systemowe i modułowość. Tanita mieszka i pracuje teraz w Kopenhadze.

PS w tym roku aktywnie przyłączyliśmy się do akcji wspierania pszczół i adoptowaliśmy cały ul! Ul redakcji whiteMAD znajduje się w Puszczy Iłżeckiej i mieszka w nim 60 tysięcy pszczół. Ul co dzień doglądają go Jacek i Tomek z zespołu Roi Się. Odwiedzajcie ich na Facebooku, chłopaki robią świetną robotę!

Czytaj też: Ciekawostki | Zwierzęta | IKEA  | Zieleń | Miasto | Ekologia |

źródło: https://space10.com