Betonowe domy dla owadów inspirowane Bauhausem.

Kwadrat jest czerwony, koło – niebieskie, a trójkąt – żółty. Ten związek ma swoje źródło w teorii koloru i kształtu artysty Bauhausu, Wasilija Kandinskiego. Grellroth, producent betonu z Krefeld, konsekwentnie realizuje ten styl w projektach swoich hoteli pszczelich. Pomoce gniazdowe są wykonane z betonu samozagęszczalnego o długości krawędzi wynoszącej około siedmiu centymetrów i występują w postaci czerwonego sześcianu, niebieskiego walca i żółtej piramidy. Poznajcie betonowe domy dla owadów inspirowane Bauhausem, które są nie tylko piękne, ale także pożyteczne. 

Betonowe domy dla owadów inspirowane Bauhausem mają kilka zalet. Odporne na warunki atmosferyczne nieorganiczne pigmenty z LANXESS, którymi zostały pokryte hotele dla owadów zapewniają długą trwałość koloru. Według dyrektor zarządzającej Grellroth, dzikie pszczoły szczególnie lubią wariant czerwony, który jest zabarwiony pigmentem Bayferrox 130. – Czerwone hotele zawsze zajmowane są jako pierwsze – mówi dyrektor Diana Schmidt-Rothmeier (absolwentka wydziału projektowania).Pomoce gniazdowe, sprzedawane pod nazwą „Beehaus”, są dostępne nie tylko w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym, ale także w odcieniu szarości jasnego betonu. Do barwienia betonu stosuje się również żółty pigment z tlenku żelaza Bayferrox 920 oraz czarny pigment Bayferrox 360 koncernu LANXESS.



Grellroth zatrudnia rzemieślników, techników i projektantów, którzy konceptualizują i projektują meble i przedmioty z betonu i wytwarzają je jako przedmioty jednorazowe lub w małych seriach. Jeśli chodzi o Beehaus, czyli betonowe domy dla owadów inspirowane Bauhausem, producent kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój. Fragmenty i pozostałości z produkcji większych komponentów są mieszane z wysokiej jakości białym cementem, łatwo dyspergowalnymi pigmentami i dodatkami betonowymi i wlewane do specjalnie przygotowanych form do tworzenia trwałych domków dla pszczół – a wszystko to odbywa się ręcznie.

“Opracowanie i produkcja form poliuretanowych do tego celu były wyzwaniem samym w sobie, ponieważ niezbędne kąty robocze w wąskich przewodach wymagają pewnej wiedzy specjalistycznej. Aby uzyskać dobrą charakterystykę płynięcia betonu samozagęszczalnego, Grellroth używa własnej receptury precyzyjnie dobranej mieszanki dodatków. Beton płynie jak miód i osiąga niemal pozbawio­ną porów strukturę. Oznacza to możliwość wykonywa­nia nawet skomplikowanych struktur geometrycznych, bez potrzeby wstrząsania formami w celu odpowietrzenia” – wyjaśnia Diana Schmidt-Rothmeier, która wcześniej przez kilka lat pracowała dla przemysłu motoryzacyjnego, a teraz przenosi zdobytą tam wiedzę o materiałach na realizację nowych pomysłów w dziedzinie betonu.

“Nowoczesne betony, takie jak beton samozagęszczalny, opierają się na złożonych recepturach, których składniki muszą być idealnie dopasowane do wymagań. Należy o tym pamiętać również podczas stosowania pigmentów z tlenku żelaza, zarówno w przypadku małych, jak i dużych konstrukcji” – dodaje Oliver Fleschentraeger, kierownik ds. segmentu rynku budowlanego w jednostce Inorganic Pigments koncernu LANXESS.

Łatwo dyspergowalne pigmenty z tlenku żelaza z LANXESS nadają betonowi jednolity i trwały odcień. Te małe dzieła sztuki nie zostały jedynie pokryte barwnikiem na powierzchni, lecz są odporne na światło i warunki atmosferyczne.

Pomoc w przetrwaniu samotnic
Pszczoły miodne żyją wyłącznie w liczących tysiące osobników ulach, natomiast dzikie pszczoły są w przeważającej mierze samotnicami. Ponad 30 tysięcy gatunków dzikich pszczół na całym świecie ma różne preferencje, jeśli chodzi o miejsca gniazdowania. Beehaus jest doskonałym miejscem do gniazdowania i hibernacji dla zagrożonych wyginięciem owadów.

Otwory o zróżnicowanej średnicy przyciągają różne gatunki pszczół. Owady umieszczają komórki lęgowe w wąskich i gładkich rurkach i zaopatrują jaja w nektar i pyłek. Następnie pszczoła uszczelnia rurkę błotem. Wiosną larwy wyklują się i otworzą wejście, aby wylecieć. Hotele dla pszczół można wtedy z łatwością czyścić cienką szczotką.Łatwe do czyszczenia i wytrzymałe
Hotele dla owadów są zazwyczaj wykonane z drewna lub łodyg roślin. Bambusowe rurki i inne organiczne skrzynki do gniazdowania często są jednak pełne drobnych odprysków, które mogą zranić pszczołę i jej delikatne skrzydła. Zaletą betonu jako materiału są gładkie ściany. Ponadto beton jest niezwykle wytrzymały i nie wymaga specjalnych zabiegów. Ponieważ nie gnije z powodu ataku grzybów – w przeciwieństwie do niektórych drewnianych budek gniazdowych – hotele są bardzo trwałe. Pigmenty nieorganiczne są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne i zapewniają utrzymanie koloru przez długi czas. Betonowe „apartamentowce” nie wymagają konserwacji i wnoszą swój drobny wkład w ochronę i rozmnażanie pszczół, które są niezwykle cennymi zapylaczami dla rolników i właścicieli ogrodów.

Obserwacja dzikich pszczół jest fascynująca dla dzieci i sprzyja propagowaniu wiedzy przyrodniczej. Ponieważ owady nie muszą bronić królowej ani miodu, nie są agresywne i nie żądlą.

Hotele dla owadów należy umieszczać w taki sposób, aby otwór wejściowy był skierowany na południe i, jeśli to możliwe, powiesić je w słonecznym miejscu, które jest chronione przed wiatrem i deszczem. Jeśli w okolicy znajdują się lubiane przez pszczoły rośliny, pomoże to w zapewnieniu im pożywienia. Pszczele hotele można oglądać w plenerze od połowy maja do początku października w „Ogrodzie Przeciwieństw” podczas Państwowej Wystawy Ogrodniczej 2020 w Kamp-Lintfort, Bardziej szczegółowe informacje na ten temat opublikowano na stronie internetowej

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Beton | Budki lęgowe  | Gadżety | Zwierzęta

źródło: materiał prasowy / Rekomunikacje / grellroth.de