fot. Chiara Becattini

Domy dla uchodźców projektu pracowni Normana Fostera

Ich projekt powstał z myślą o osobach, które musiały opuścić swoje miejsce zamieszkania. Domy dla uchodźców projektu pracowni Normana Fostera to modułowe konstrukcje, które mają dawać tymczasowe schronienie.

W przeszłości uchodźcy najczęściej korzystali z namiotów, które miały dać im tymczasowe schronienie. Jednak praktyka pokazała, że takie obozy namiotów zamieszkiwane są przez długie lata. Specjalne domy z betonu są trwalsze.

Projekt Homes Research Project został zaprojektowany na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku. To solidne domy, które mogą służyć mieszkańcom przez dziesięciolecia. Konstrukcje zaprojektowali architekci skupieni w Fundacji Normana Fostera. W pracach projektowych uczestniczyli inżynierowie firmy Holcim, która jest producentem betonu.

Domy dla uchodźców swym kształtem przypominają tunele, które na krańcach posiadają przeszklenia. W środku mają kompletne wyposażenie, które umożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkalnych. Ich projekt zakłada użycie modułowych elementów oraz materiałów, które można poddać recyklingowi. Domy można zarówno szybko zbudować, jak i rozłożyć, by przenieść w inne miejsce.

Domy zaprojektowano tak, aby były odporne na trudne warunki atmosferyczne i zapewniały przesiedlonym trwałość, bezpieczeństwo, godność i dobre samopoczucie – informuje Edelio Bermejo, szef działu badań i rozwoju firmy Holcim.

fot. Chiara Becattini

Elewację domów wykonano z betonu, który jest na tyle elastyczny, że może być przechowywany w rolkach. Taki beton po kontakcie z wodą twardnieje, tworząc solidną powłokę. Pod warstwą betonu znajdują się moduły ze sklejki, które wypełnia materiał izolacyjny. Co ważne, produkcja takiego budynku uwalnia do atmosfery o 70 proc. mniej dwutlenku węgla niż gdyby był budowany tradycyjną metodą.

fot. Chiara Becattini, Mika Cartier, źródło: Norman Foster Foundation (www.normanfosterfoundation.org)

Czytaj też: Dom | Beton | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie