Doniczka na zioła, która się obraca. Dzięki niej zaoszczędzisz miejsce!

Takie projekty zachwycają nas pomysłowością. Ta „najbardziej zautomatyzowana doniczka na świecie” jest ładna, praktyczna i wyjątkowo pomysłowa. Poznajcie Rotofarm, czyli doniczkę hydroponiczną, która jest całkowicie inna niż wszystkie.

Rotofarm zaprojektował Toby Farmer. Celem młodego projektanta było zachęcenie ludzi do hodowania w domach własnych ziół. Toby zdawał sobie jednak sprawę, że często zioła zajmują zbyt dużo miejsca w naszych kuchniach i nie łatwo zapewnić im odpowiednie warunki, dlatego postanowił szukać nowego rozwiązania dla tego problemu.


Gdy zaczął sadzić rośliny w standardowe doniczki, spostrzegł, że sadzenie ich „w poziomie” zajmuje zbyt dużo miejsca na naszych parapetach, czy blatach kuchennych. Następnym krokiem była próba sadzenia roślin w pionie, jednak wtedy zauważył, że zioła wyginają się ku dołowi i tracą swój kształt. Wtedy wpadł na genialny pomysł. Postanowił stworzyć obracaną obręcz, wypełnioną włóknem i ziemią. W niej nasadził ulubione zioła. Dzięki powolnemu obrotowi, rośliny przez część dnia rosły w pozycji poziomej, część w pionowej, a część – do góry nogami (czy raczej korzeniami). Pełen obrót obręczy trwa jedną godzinę, co sprawia, że negatywne skutki grawitacji oddziaływającej na rośliny będące „do góry nogami” nie mają wpływu na ich rozwój, a jednocześnie każda roślina otrzymała identyczne warunki.

https://youtu.be/A5Fh5zN6MdU

Następnie Toby zaczął od eksperymentowania z oświetleniem pobudzającym wzrost roślin. Po przetestowaniu wielu rodzajów światła wybrał to, które najbardziej pasuje do popularnych ziół. Dzięki oświetleniu zioła nie rozchodzą się na boki, a wyciągają się ku środkowi obręczy. Gdy roślin dotrze do środka cylindra, jest to dla nas znak, że należy ją przyciąć i czekać, aż znów urośnie. Kolejną zaletą sztucznego oświetlenia jest fakt, że nie musimy stawiać ziół przy oknie. Rotafarm możemy położyć gdziekolwiek – nawet we wnętrzu szafy, co jest dodatkową oszczędnością miejsca. Dla porównania ile miejsca zaoszczędzimy, Toby podaje dane, że podstawa doniczki ma 30 cm średnicy, jednak obręcz, na której nasadzono zioła po rozwinięciu ma długość ponad 1,5 metra.

źródło dezeen.com