hay.dk

Japoński fotel dla duńskiej marki HAY .

Studio Doshi Levien zaprojektowało serię  foteli z charakterystycznie zakrzywionym wysokim oparciem. Seria ta powstała dla duńskiej marki HAY.

Fotele UCHIWA – bo tak się nazywa ta seria – zawdzięczają swoją nazwę japońskim wachlarzom. To właśnie nimi inspirowali się projektanci. Tradycyjne japońskie wachlarze wykonywane są ze sztywnego, kolistego kawałka papieru oraz uchwytu z drewna bambusowego. Zewnętrzna  powłoka  fotela wykonana jest z tworzywa sztucznego – poliuretanu, natomiast wewnętrzną warstwę stanowi wysokiej klasy miękka pikowana tapicerka. Ostre linie twardej pokrywy idealnie kontrastują z miękkim w dotyku materiałem.

Firma Hay w kwestii projektowej dała studiu wolną rękę. Wymagała jedynie tego, aby powstały produkt charakteryzował się bardzo dobrym wzornictwem i przestępną ceną.

Projektanci spędził  ponad siedem miesięcy opracowując szczegóły. Skupili się przede wszystkim  na doskonaleniu procesu tworzenia tapicerki tak, aby zmniejszyć do minimum ilości wymaganych ściegów oraz niepotrzebnych kawałków materiału. W ten sposób udało się zmniejszyć koszt produkcji mebla.

Twarda powłoka fotela ukształtowana jest tak, aby można ją było produkować za pomocą jednej formy wtryskowej. To kolejny element, który wpłynął na jego niższą cenę. Całość zamknięta jest w dębowej ramie z nóżkami, które idealnie dopasowują się do kształtu siedziska i jeszcze bardziej przypominają o kulturze Japonii. (ms)