Drewniana chatka u stóp Śnieżki. Idealna na weekend w górach

Černá Voda to niewielka, drewniana górska chatka, którą zaprojektowali architekci z pracowni mar.s architects. Projekt okazał się na tyle udany, że został nominowany do najważniejszego architektonicznego konkursu w Czechach: Czech Architecture Award 2018.

Drewniana chatka położona jest w bliskim sąsiedztwie starej trasy narciarskiej w pobliżu wiejskiej osady Pomezní Boudy w Karkonoszach. Co ciekawe, przygotowując projekt budynku architekci inspirowali się dawną stacją narciarską, z której amatorzy sportów zimowych docierali na szczyt Śieżki. Wyciąg już jednak nie działa, a nowy właściciel zapragnął w tym miejscu urządzić swój wakacyjny dom.

Górski domek wykonany został z drewna, dzięki czemu dobrze wpisał się w krajobraz okolicy. Jest niewielki. Jego wymiary to zaledwie 5,3 x 5,6 m. Do tych wymiarów należy doliczyć taras, który ma 5,3 m szerokości i 2,5 m długości.

Drewniana chatka


Wnętrze budynku zostało zaprojektowane tak, aby znalazło się w nim wszystko, co niezbędne do wygodnego życia. Architekci wytyczyli przestrzenie na niewielki hol, pokój dzienny, kuchnię, sypialnię i toaletę. Część sypialniana powstała na piętrze, do którego prowadzą schody z salonu.

By nadać budynkowi nieco nowoczesnego wyglądu architekci ozdobili elewacje pomalowanym na czarno aluminium. To podłużne panele, które otaczają ściany i dach skromnego budynku.

Czytaj też: Drewno | Domek letniskowy | Czechy | Las | Podróże

zdjęcia: BoysPlayNice