Drewniane domki skryte wśród drzew – hotel nad jeziorem Ładoga

Drewniane domki zbudowane zostały w zalesionym terenie w północnej Rosji, tuż nad brzegiem jeziora Ładoga.

Jezioro Ładoga pod względem swojej objętości jest największym jeziorem w Europie. Jego powierzchnia jest również imponująca i wynosi prawie 18 tysięcy m kw. Tak ogromną przestrzeń postanowili wykorzystać architekci z pracowni RHIZOME, którzy w malowniczym miejscu zaprojektowali kameralny hotelowy kompleks domków Tochka na Karte, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „punkt na mapie”.

Hotel Tochka na Karte znajduje się w pobliżu miejscowości Vidlitsa. To region w Karelii, który wyróżnia się ogromnymi jeziorami i wysokim stopniem zalesienia. Kameralny kompleks jest odizolowany od wielkich miast, co czyni z niego miejsce idealne dla pragnących odpoczynku w ciszy. Domki powstały w sosnowym lesie, tuż przy piaszczystej plaży nad jeziorem.

Projektując domki architekci czerpali inspirację z natury. Również pod tym kątem dobierali ławki i oświetlenie, które mają korespondować z otoczeniem. W sumie kompleks składa się z 15 domków, które oferują możliwość wypoczynku w dużej bliskości przyrody. Ułatwiają to liczne przeszklenia chatek, przez które doskonale widać taflę jeziora.

Wszystkie domki zbudowano w technologii prefabrykowanej, która jest idealną metodą do budowania w sporej odległości. Cel jest taki, aby ingerencja człowieka w przyrodę była minimalna, a na plac budowy nie trzeba było ściągać wielkich maszyn budowlanych.


Każdy dom składa się z dwóch modułów, tworzących przestrzeń w kształcie litery „L”. Domki mają też duże tarasy. W sumie jeden dom pomieści cztery osoby, które do swojej dyspozycji mają jeszcze prywatną saunę – to ukłon w stronę kultury Skandynawii.

Drewniane domki wykonane zostały z drewna sosnowego i elementów z metalu. Całość pomalowana została na ciemnoszary kolor, dzięki czemu chatki wtapiają się w krajobraz.

Czytaj też: Rosja | Domek letniskowy | Drewno | Podróże | Las

fot. Dmitry Tsyrencshikov, źródło: rhizomegroup.eu

zespół architektów: Evgeny Reshetov, Tatiana Sinelnikova, Yana Demina, Ilya Belyakov