Drewniane domki w Norwegii

Drewniane domki w Norwegii. Są przyjazne dla środowiska

Norwegowie wiedzą jak korzystać z dobrodziejstw natury, przy jednoczesnym zachowaniu ich pierwotnego piękna. Przykładem są drewniane domki w Norwegii, które zaprojektowano je tak, by jak najmniej ingerować w krajobraz. 

Movikheien cabin, bo tak nazwano drewniane domki w Norwegii, stanęły przy niewielkiej marinie leżącej w miejscowości Hagefjorden. Kompleks 16 domków letniskowych zaprojektowali architekci z pracowni Spacegroup z siedzibą w Oslo, która znana jest ze swoich realizacji, cechujących się proekologicznym podejściem do projektowania.


To, co wyróżnia domki od Spacegroup to fakt, że ich konstrukcja jest w 100 proc. wykonana z drewna pochodzącego z lokalnych lasów. Warto pamiętać, że wycinka drzew w Norwegii jest silnie kontrolowana, a drewno pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej.

Głównym celem, który postawił przed architektami inwestor było stworzenie kompeleksu domków, które będą skryte w lesie, a ich architektura i towarzysząca jej infrastruktura nie zakłóci naturalnego piękna okolicy. To właśnie dlatego postanowiono osadzić domki na zboczach niewielkich pagórków, by ukryć je w krajobrazie, a także zrezygnowano z dróg dojazdowych. Jak dodaje inwestor, najlepszą opcją na dostanie się do kompleksu Movikheien Cabin jest skorzystanie z pobliskiej mariny, a następnie pokonanie drogi do domku na pieszo lub rowerem.

Między domkami powstaną ścieżki, które w zdecydowanej większości wykonane będą z naturalnych, zastanych na terenie półek skalnych oraz kamieni wydobytych przy kopaniu fundamentów.  Każdy z 16 domków będzie miał dwa piętra, które łącznie mierzą 64 metry kwadratowe. W chatkach znajdzie się miejsce na kuchnię z jadalnią, salon, dwie sypialnie, a także dwie łazienki. 

Czytaj też: Las | Norwegia | Ekologia | Domek letniskowy | Drewno | Styl skandynawski | Osiedle

źródło: www.spacegroup.no

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły