Drewniane KUBIKI w Katowicach już są. To małe dzieła sztuki dla wszystkich

Instalacja artystyczna KUBIKI składa się z ośmiu drewnianych konstrukcji o różnej funkcjonalności. Właśnie zakończył się ich montaż – kubiki stanęły na „Placu do radości” przed galerią handlową Libero.

Drewniane kostki służą nie tylko do oglądania. Ma to być miejsce odpoczynku i zabawy w bezpośrednim otoczeniu sztuki. Instalacja powstała dzięki współpracy kilku podmiotów.

Plac przed Libero zaprojektowali architekci z pracowni RS+ Robert Skitek. To właśnie w tej pracowni powstał pomysł, aby artystyczne instalacje zamieścić w drewnianych kubikach. Z kolei autorkami projektu zagospodarowania artystycznych konstrukcji są między innymi Izabela Bołoz, polsko-holenderska projektantka znana z kreatywnych realizacji w publicznych przestrzeniach oraz Maria Prokop, art advisor z agencji Your Art Maison.

KUBIKI zostały zaprojektowane tak, by mogli z nich korzystać użytkownicy niezależnie od wieku. Pełnią rolę edukacyjną, rozrywkową, a czasem wypoczynkową. Nie brakuje wygodnych leżanek, kreatywnych selfi-spotów, kubików z muzycznymi instalacjami czy witrażowych i lustrzanych kompozycji działających na wyobraźnię. Instalacja ma bawić i umilać czas wszystkim odwiedzającym Libero. 

W KUBIKACH nie zabrakło elementów folklorystycznych. Na drewnianych konstrukcjach, oprócz grafik przedstawiających kosmiczne statki, planety i gwiazdy, zagościły Boboki – na Śląsku nazywane bebokami. Ogromny Bobok jest również bohaterem jednego z kubików. Grafiki z ludowymi stworkami wykonali związani z regionem artyści – Irmina Rydzykowska, Łukasz Gawron i Jan Sętowski, reprezentujący grupę Primitive Design.

Instalacja artystyczna KUBIKI na Placu do radości to kolejny element infrastruktury, wyróżniający nasz kompleks na tle innych tego typu obiektów w mieście. W Libero mieszkańcy mogą nie tylko komfortowo zrobić zakupy, zjeść i miło spędzić czas, ale także obcować ze sztuką – mówi Grzegorz Filipczyk, Dyrektor Libero Katowice.

KUBIKI na Placu do radości to pierwsza tego typu instalacja w Katowicach. Każdy jej element jest inny, ma pobudzać wyobraźnię i kreatywność, a zastosowane na konstrukcjach grafiki stwarzać w tym miejscu niepowtarzalny, bajkowy klimat. 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły