Drewniany apartamentowiec
Kajstaden Tall Timber Building, fot. Nikolaj Jakobsen

Drewniany apartamentowiec. To najwyższy drewniany budynek w Szwecji. 

Takie projekty bardzo lubimy. Kajstaden Tall Timber Building to drewniany apartamentowiec zaprojektowany przez słynne skandynawskie biuro CF Møller Architects. Obiekt stał się najwyższym drewnianym budynkiem, który powstał w Szwecji.

Drewniany apartamentowiec Kajstaden Tall Timber Building powstał w miejscowości Västerås leżącej nad Morzem Bałtyckim, w środkowej części Szwecji. To, co najbardziej wyróżnia ten 9-piętrowy budynek to fakt, że do jego budowy użyto niemal wyłącznie drewno, które jest ekologiczną alternatywą dla betonu.

Wybudowany pod koniec 2019 roku obiekt udało się wybudować dzięki opracowanej specjalnie dostosowanej do potrzeby tej inwestycji metodzie krzyżowego łącznia drewna. Zabieg ten sprawił, że budynek był składany z gotowych, przywiezionych na miejsce konstrukcji, które następnie łączono niczym klocki. Taka metoda budowy znacznie usprawniła cały proces, dzięki czemu realizacja jednego piętra trwała zaledwie trzy dni.

Kolejną zaletą takie rozwiązania jest fakt, że drewniane elementy można łatwo demontować i zastępować zamiennikami, a zużyty materiał można wykorzystać ponownie. Architekci podkreślają również, że drewno jest znacznie bardziej ekologicznym materiałem niż beton, a ślad węglowy powstały w wyniku pozyskania drewna jest o wiele niższy.

“Budynek w Kajstaden stanowi nowy rozdział w historii budownictwa, ponieważ jest to obecnie najwyższy budynek z litego drewna w Szwecji. Całkowitą oszczędność dwutlenku węgla wynikającą z zastosowania drewna zamiast betonu szacuje się na 550 ton CO2 w całym okresie eksploatacji budynku. Chcieliśmy, by drewniany apartamentowiec z Kajstaden był wizytówką miasta i wskazówką dla przyszłych pokoleń, jak powinno wyglądać zrównoważone projektowanie.” – wyjaśnił Rob Marsh, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju pracowni CF Møller Architects

Wewnątrz budynku Kajstaden Tall Timber Building znajdują się cztery mieszkania na każdym piętrze. Mieszkania mają od jednego do pięciu pokoi. W celu zmaksymalizowania widoków i naturalnego światła, wszystkie pokoje dzienne są tak rozmieszczone, aby wyglądały na pobliski port.

O architektach: 
C. F. Møller Architects jest jedną z wiodących skandynawskich firm architektonicznych z 90-letnią tradycją. “Od czasu naszego założenia w Danii w 1924 r. znacząco przyczyniliśmy się do rozwoju społeczeństw opiekuńczych w Skandynawii i na całym świecie. Jesteśmy stale uznawani i nagradzani na arenie międzynarodowej za wyznaczanie nowych standardów architektonicznych, ze względu na nasze silne ukierunkowanie na funkcjonalne, artystyczne i społeczne wartości architektury. Każdego dnia tworzymy jakość architektoniczną opartą na innowacyjności, doświadczeniu i nordyckich wartościach. Zapewnia to zrównoważone i estetyczne rozwiązania o trwałej wartości dla klientów, mieszkańców i społeczeństwa. Ten etos jest podstawą wszystkich naszych projektów” – czytamy na stronie architektów. Dzisiaj C. F. Møller ma aplikację. 300 pracowników. Nasza siedziba główna znajduje się w Aarhus w Danii, a oddziały w Kopenhadze, Aalborgu, Oslo, Sztokholmie, Berlinie i Londynie.

Czytaj też: Apartament | Ekologia | Drewno | Recykling | Szwecja | Ciekawostki

zdjęcia: Nikolaj Jakobsen.
źródło: www.cfmoller.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły