Drugi najwyższy wieżowiec na świecie

Drugi najwyższy wieżowiec na świecie. Merdeka 118 osiągnął docelową wysokość!

Merdeka 118 to obecnie drugi najwyższy wieżowiec na świecie. Budowany w Kuala Lumpur, stolicy Malezji wysokościowiec właśnie osiągnął docelową wysokość wynoszącą 678.9 metrów. Tym samym Merdeka 118 staje się drugim najwyższym wieżowcem świata, ustępując miejsca dubajskiemu gigantowi Burj Khalifa (828 metrów), jednocześnie wyprzedzając chiński Shanghai Tower ( 632 metry) i wyrzucając poza podium saudyjski Makkah Royal Clock Tower (601 metrów). 

Wieżowiec Merdeka 118 powstający w sercu Kuala Lumpur zaprojektowała australijska pracownia architektoniczna Fender Katsalidis. Nowo powstający budynek osiągnął właśnie docelową wysokość wynoszącą 678.9 metrów. Wieżowiec ma łącznie 118 pięter. Tym samym Merdeka 118 w Kuala Lumpur zdobywa miano drugiego najwyższego wieżowca świata. Budynek ma zostać oddany do użytku pod koniec 2022 roku.

Architekci z Fender Katsalidis rozpoczęli budowę Merdeka 118 w 2016 roku na terenie sąsiadującym ze stadionem Stadium Merdeka. Jest to historycznie ważny obiekt, który został zbudowany z okazji ogłoszenia niepodległości Malezji w 1957 roku.Drugi najwyższy wieżowiec na świecie


Czujemy się niesamowicie dumni, że mogliśmy przyczynić się do powstania tego budynku i jego szeregu aktywów społecznych, które wzbogacają jedno z najbardziej znaczących kulturowo miejsc w Malezji. Przede wszystkim naszym priorytetem było uszanowanie tego miejsca i wykorzystanie każdej możliwości, aby stworzyć wieżę, która wzbogaciła energię społeczną i tkankę kulturową miasta powiedział współzałożyciel Fender Katsalidis, Karl Fender.

Mierzący 678,9 metrów wieżowiec został zaklasyfikowany przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat jako megawieżowiec (megatall). Tytuł taki otrzymują wyłącznie obiekty mające wysokość przekraczającą 600 metrów. Obecnie (wraz z Merdeka 118) takich obiektów na świecie znaleźć można wyłącznie 4: Burj Khalifa, Merdeka 118, Shanghai Tower oraz Makkah Royal Clock Tower. M

Merdeka 118, drugi najwyższy wieżowiec na świecie posiada fasetowaną fasadę składającą się z trójkątnych szklanych płaszczyzn, która według Fendera Katsalidisa wzorowana jest na wzorach występujących w malezyjskiej sztuce i rzemiośleWewnątrz budynku znajduje się ponad 288.000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, w tym 158.000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej do wynajęciaObok biur, w wieżowcu znajdą się również różne obiekty hotelarskie, handlowe i mieszkalne, które mają stać się głównym celem turystycznym w mieście.

Czytaj też: Wieżowiec | Ciekawostki | Architektura | Apartament | Elewacja

 

źródło: https://fkaustralia.com

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły