Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia w Czempiniu najładniejszym budynkiem Wielkopolski

Budynek Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia to przemysłowy gmach, który niedawno przeszedł metamorfozę. Projekt jego rewitalizacji powstał w Pracowni Projektowej J.P. Woźny. Realizacja zdobyła nagrodę główną Grand Prix w konkursie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego na najładniejszy obiekt województwa oraz zwyciężyła w kategorii “Budynki użyteczności publicznej”. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym konkursu.

Czempiń to wielkopolska miejscowość między Poznaniem a Lesznem. Od początku XX wieku stały na działce zabudowania fabryki tlenu należące do Antoniego Jezierskiego. Piękny swego czasu budynek tlenowni otrzymał od konserwatora pozwolenie na wyburzenie z racji jego fatalnego stanu. Zabudowania były w ruinie jednak lokalne władze miasta postanowiły zachować ten historyczny obiekt.

Mimo bardzo złego stanu technicznego Pracownia przystąpiła do opracowania koncepcji i przywrócenia obiektu mieszkańcom Czempinia. W ten sposób miasto zyskało nową przestrzeń i pomieszczenia przeznaczone na zaktywizowanie dzieci jak i ludzi starszych. W ten sposób powstało Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia o powierzchni netto 1500 m2.

Udało się nam ocalić ponad trzydzieści procent oryginalnej substancji: przede wszystkim zewnętrznych murów. Reszta to nowe konstrukcje: żelbetowe lub stalowe. Staraliśmy się również zachować jak najwięcej oryginalnych detali, choć nie zawsze kończyło się to sukcesem – tłumaczą autorzy projektu.


Cały obiekt został przystosowany do pełnienia wielu funkcji kulturalnych i społecznych, które mogą działać niezależnie. Jest tu biblioteka z czytelnią, sala wielofunkcyjna na 140 osób, sale do prowadzenia warsztatów z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz dwukondygnacyjne muzeum wraz z salą pamięci Antoniego jezierskiego z ofiarowanymi przez mieszkańców pamiątkami po właścicielu tlenowni. Przeszklony dźwig łączy piętra wraz z nadbudowaną kondygnacją przewidzianą na salę klubową z widokiem na panoramę miasta. Z obiektu można przejść bezpośrednio do pasażu częściowo przykrytego szklanym zadaszeniem, który scala główny budynek z pawilonami i pozwala użytkować go przez cały rok.

Realizacja zdobyła właśnie nagrodę główną Grand Prix w konkursie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego na najładniejszy obiekt województwa wielkopolskiego oraz zwyciężyła w kategorii “Budynki użyteczności publicznej”. Nagroda przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa wielkopolskiego oraz dziełom zrealizowanym poza granicami administracyjnymi województwa, autorstwa wielkopolskich projektantów, w roku poprzedzającym daną edycję konkursu. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów.

Kapituła Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego (NAWW) działająca w składzie:
– architektka Natalia Paszkowska – przewodnicząca Jury, SARP Warszawa
– architekt Jacek Krych – SARP Katowice
– architektka Aida Januszkiewicz-Piotrowska – przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego, członek WOIA RP
– architektka Jowita Maćkowiak – przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego
– architektka Katarzyna Weiss – członek Rady WOIA RP, SARP Poznań
– architekt Krzysztof Frąckowiak –  członek KRIA RP, SARP Poznań
– architekt Piotr Kluj – członek Rady WOIA RP, SARP Poznań
– architekt Wojciech Krawczuk – prezes SARP Poznań, członek WOIA RP
– architekt Jakub Głaz – krytyk architektury, przedstawiciel mediów branżowych
– architektka Agata Twardoch – urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej

Tak Jury konkursu tłumaczy przyznanie nagrody budynkowi w niewielkim Czempiniu:

Nagroda przyznana za wrażliwe i twórcze przekształcenie silnie zdekapitalizowanego pofabrycznego obiektu w funkcjonalny i estetyczny ośrodek o wysokiej jakości służący wszystkim mieszkańcom. Na uznanie zasługuje zachowanie historycznej bryły i takie wzbogacenie jej o nowe elementy, które wzmacnia walory kompozycyjne i użytkowe obiektu. Starannie skomponowany plac przed wejściem z nowo posadzonymi drzewami jest bardzo dobrym dopełnieniem przestrzeni wewnątrz budynku. Stanowi też zachętę, by podobnym przekształceniom poddać przedpole urzędu po przeciwnej stronie ulicy. Różnorodność funkcji i licznych aktywności odnotowanych w Tlenowni po roku od otwarcia wskazuje, że budynek we właściwy sposób pozwala działać znajdującym się w nim instytucjom.

Architektom gratulujemy!

źródło: materiały prasowe NAWW, Pracownia Projektowa J.P. Woźny

Czytaj też: Cegła | Metamorfoza | Elewacja | Zabytek | Poznań | whiteMAD na Instagramie